13.03.2017
Dla Ziemi (spektakl gościnny)
Data repertuaru

spektakl "dla ziemi"

 

Choreografia i taniec: Zuna Vesan Kozánková
Muzyka: Maok
Światło: Ján Čief
Fotografie: Boris Verseghy, Zuna Vesan Kozánková

Spektakl powstał w wyniku spotkania dwóch doświadczonych artystów-improwizatorów: Zuny, słowackiej tancerki i Maoka, fenomenalnego muzyka. W „Dla Ziemi” („Pre Gaiu”) oddają oni artystyczny hołd planecie Ziemi i składają jej podziękowania. Zarówno taniec, jak i muzyka w spektaklu są w całości improwizowane w oparciu o potencjał chwili i atmosferę momentu.

Zuna Vesan Kozánková – taniec jest dla niej głównym środkiem wyrazu i jedną z emanacji jej taoistycznej duszy. Zaczęła tańczyć jako dziecko. Jest absolwentką Wyższej Szkoły Sztuk Scenicznych w Bratysławie. Podczas studiów w Europie i Azji miała okazję eksperymentować z otwartością i wolnością. W ostatnich kilku latach jej doświadczenie taneczne jest blisko związane z tradycyjną medycyną chińską, akupunkturą, shiatsu, chi-kung i Taoizm. Zuna korzysta z filozoficznych aspektów wspomnianych nauk zarówno w tańcu, jak i w życiu. Razem ze swoim mężem Milanem w 2000 roku zainicjowali cykl letnich warsztatów tanecznych „Dancing Qigong”. W 2003 roku oboje zamieszkali w Górach Orlickich w Czechach, gdzie tworzą artystyczne i edukacyjne centrum PANGEA.

Martin Maok Tesák – muzyk, multiinstrumentalista, kompozytor muzyki filmowej i teatralnej, urodzony w Bratysławie. Jako MAOK od dziesięciu lat tworzy muzykę improwizowaną w oparciu o elementy etniczne i eksperymentalne. Współpracował z artystami rozmaitych dziedzin sztuki. Nagrał 17 albumów i skomponował muzykę do filmów Juraja Jakubisko („Bathory”), Tomasa Hulíka i Pavola Barabasa („Premeny Tatry”, „Tatry zamrznuté v Case”, „Bhutan”, „Ticho nad oblakmi”). Tworzy muzykę do przedstawień teatralnych i tanecznych prezentowanych na Słowacji, w Czechach, Skandynawii, Niemczech, Polsce i Korei. Prowadzi warsztaty muzyczne, których uczestnicy zachęcani są do odkrywania dróg własnej ekspresji przez muzykę i dźwięki.

Spektakl odbędzie się w Studio Polskiego Teatru Tańca/ Auli OSB przy ulicy Koziej 4.

Bilety: 10 zł | CIM i bilety24.pl

Supported using public funding by Slovak Arts Council.

logotyp

 

 

 

Miasto

Poznań