02.09.2017
ŻNIWA | Scena Tańca Studio
żniwa fot andrzej grabowski

"Żniwa" już niebawem zaprezentujemy w Warszawie. Realizacja spektaklu odbędzie się 2. września o godz. 19:00 w ramach szóstej odsłony III edycji projektu Sceny Tańca Studio, realizowanego przez Teatr Studio oraz Instytut Muzyki i Tańca przy wsparciu Biura Kultury miasta stołecznego Warszawy i Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Odsłona z podtytułem Zakochanie stanowi część programu Róbmy miłość, a nie wojnę!, którego kuratorami są Anna Królica i Adam Kamiński. 

Przedstawiamy fragmenty tekstu kuratorskiego:

„Podczas wrześniowej edycji Róbmy miłość, a nie wojnę! bliska jest nam idea podążania za dramaturgią ciała, oddającą w choreografii dyskursy miłosne ze szczególnym zwróceniem uwagi na  te momenty, w których ciała dotknięte są agresją, a intymność przecina się z brutalnością.

Szczególnie zapraszamy widzów na spektakl Only love is real Pawła Dudusia i Laury Evy Meuris – swoisty «hymn o miłości», pokazanej tym razem przez fizyczną bliskość splecioną z uważnością i intymnością wobec partnera. Ciała prezentowane są tu w malarskich ujęciach, w których porusza i zaskakuje zarazem autentyczność doświadczenia i estetyczne piękno.

Żniwa Polskiego Teatru Tańca – w przeciwieństwie do Only love is real – to propozycja «pełnometrażowa», z piętnastoma tancerzami i wybitnym śpiewakiem Adamem Strugiem. W pracy nad spektaklem Iwona Pasińska i Igor Gorzkowski wychodzili od historii Odyseusza, Powrotu Odysa Wyspiańskiego i Roku Polskiego Zofii Kossak, który dopełnił kolorytu i przeniósł greckie sceny rodzajowe na polską wieś. Historia rozgrywa się na osi czasu: od wojny trojańskiej aż do powrotu Odysa do oczekującej go latami Penelopy. Mityczna opowieść rozgrywa się zatem  w porządku prowadzącym od wojny do miłości. Rozgrywka Odysa z zalotnikami owocuje «żniwami» zabitych ciał. Przejmujące i wyestetyzowane obrazy pokazują zagładę, po której – na szczęście – jest  też miejsce na happy end – polskie dożynki.

Duet A…B Anny Konjetzky jest krótką historią, rozgrywającą się pomiędzy dwoma podmiotami, wysublimowaną na poziomie ruchu i dźwięku, którą można jednak czytać także abstrakcyjnie

Dwa pozostałe spektakle wpisują się w porządek wojny, rozwijając tematy przemocy i agresji w szeroko rozumianej choreografii. Poruszenie w choreografii Zofii Noworól jest projektem społecznym i rezultatem ponad dwumiesięcznej pracy warsztatowej grupy kobiet o różnym stopniu sprawności. Ruchem, ciałem i głosem opowiadają w nim o doświadczeniu przemocy związanej z płcią i z niepełnosprawnością.

Inaczej jest w Lighting choreografki Anny Konjetzky. Wraz z polskimi i  i niemieckimi tancerzami oddaje ona napięcie związane ze społecznym niepokojem, które kumuluje się w akcie protestu, ulicznej demonstracji. W niezwykle precyzyjnie skomponowanym układzie choreograficznym artystka ukazuje szaleństwo i niemożność opanowania roznieconego gniewu społecznego – determinację protestujących i frenetyczność ich działań. Szalone tempo choreografii współgra z temperaturą przedstawianych działań. Dramaturgię ruchu w spektaklu uzupełnia muzyka na żywo Sergeja Maingardta i gra światła z ciemnością – pojedyncze snopy światła «patrolują» tańczącą grupę, wzmagając napięcie tanecznych działań”.

Anna Królica & Adam Kamiński.

Cały tekst kuratorski dostępny jest TU.

Biogramy kuratorów

 

PROGRAM

2 września (sobota)
godz. 19.00, Duża Scena

Polski Teatr Tańca, Żniwa – chor. Iwona Pasińska, reż. Igor Gorzkowski

3 września (niedziela)
godz. 19.00, Duża Scena

Anna Konjetzky, A…B / Lighting

4 września (poniedziałek)
godz. 18.00, Malarnia

Laura Eva Meuris, Paweł Duduś, Only love is rea– liquid act

godz. 19.00, Duża Scena
Anna Konjetzky, A…B / Lighting

godz. 21.00, Duża Scena
Projekt społeczny Poruszenie

***

BILETY:
20 zł - spektakle w Teatrze Studio 
10 zł - projekt Poruszenie

Bilety do nabycia w kasie Studio teatrgaleria oraz za pośrednictwem strony internetowej Studio teatrgaleria.

Kuratorzy: Anna Królica, Adam Kamiński

 

Organizatorzy:

Studio teatrgaleria | www.teatrstudio.pl

Instytut Muzyki i Tańca | www.imit.org.pl

 

Dofinansowano ze środków:

Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Miasta Stołecznego Warszawy