08.09.2017
Hello, My Friend!, Hello, Stranger!, Hello. And Goodbye. | Scena dla tańca
Data repertuaru

 

Fot. Maciej Zakrzewski
Fot. Maciej Zakrzewski

 

Polski Teatr Tańca oraz Krotoszyński Ośrodek Kultury 20 października zapraszają na wieczór z trzema spektaklami teatru tańca. Tryptyk choreograficzny Pawła Malickiego złożony ze spektakli: „Hello, My Friend!”, „Hello, Stranger!” oraz „Hello. And Goodbye” zostanie zaprezentowany w ramach tegorocznej edycji „Sceny dla tańca” Instytutu Muzyki i Tańca.

Paweł Malicki konsekwentnie na przestrzeni kolejnych trzech lat, począwszy od roku 2013, realizował spójny tryptyk choreograficzny, złożony ze spektakli: „Hello, Stranger!” (zrealizowany dzięki stypendium Młoda Polska), „Hello, My Friend!” oraz „Hello. And Goodbye”. W kolejnych częściach tryptyku Paweł Malicki konfrontuje siebie, tancerzy oraz widza z trzema istotnymi zagadnieniami. W „Hello, My Friend!” choreograf podejmuje temat mężczyzn i męskości oraz związanych z nimi stereotypów i przekłamań. W „Hello, Stranger!” twórca mierzy się z wyobcowaniem oraz lękami, jakie budzi w nas to, co nieznane. Zwieńczeniem tryptyku jest „Hello. And Goodbye.”, traktujące o wypełnianiu pustki.

 

Hello, My Friend!

Choreografia: Paweł Malicki
Muzyka: Asaf Avidan, Bloodstone, Las Hermanas Goggi, Boris Kovac & Ladaaba Orchestra, Elvis Presley, La Lupe, Nada Malanima, The Black Keys, Alva Noto
Aranżacja muzyki: Daniel Stryjecki
Kostiumy, scenografia: Paweł Malicki
Obsada: Fabian Fejdasz, Paulina Jaksim, Zbigniew Kocięba, Paweł Malicki
Premiera: 25 kwietnia 2014, MP2 w Poznaniu
Czas trwania: 26 min

„Hello, My Friend!” to druga część tryptyku Pawła Malickiego. Choreograf podejmuje w niej temat mężczyzn i męskości oraz związanych z nimi stereotypów i przekłamań. Koncentruje się na analizie reguł zachowań i współzależności panujących w męskich grupach. Przygląda się im z wnikliwością, ale i poczuciem humoru, nie uciekając przy tym od obnażania niedoskonałości, gdyż jak powszechnie wiadomo – „nie ma ludzi idealnych, zwłaszcza mężczyzn”.

Bardzo trafną narracją do spektaklu "Hello, My Friend!”, jak i po części inspiracją do tematu jest cytat z "Dziennika" Sławomira Mrożka: „Nie lubię męskości… Określenie „zniewieściały” jest w gruncie rzeczy określeniem pochlebnym. Oznacza ono, że dany osobnik często się myje, nie lubi zabijać ludzi, zdolny jest do współczucia, nie lubi wrzeszczeć i pchać się, żeby udowodnić swoją ważność.”

 

Hello, Stranger!

Choreografia: Paweł Malicki
Muzyka: Alva Noto, Marino Marini, Nicola Porpora (wyk. Cecilia Bartoli), Grimes, Rebekah del Rio, G. F. Händel, Mukat Edits, Go Koyashiki, Bartosz Dziadosz
Reżyseria świateł: Ewa Garniec
Scenografia i kostiumy: Adriana Cygankiewicz
Aranżacja muzyki: Bartosz Dziadosz
Obsada: Julia Hałka, Zbigniew Kocięba, Katarzyna Kulmińska, Paweł Malicki, Marcin Motyl, Michał Przybyła, Sandra Szatan
Premiera: 18 i 19 sierpnia 2013, Teatr Ósmego Dnia
Czas trwania: ok. 50 minut

Inny jest tym, czym nie jest i czym musi uzupełnić swój brak.
Inny opowiada o swoich potrzebach.
Inny jest podobny do mnie, jest Innym Ja, ma podobne nogi, ręce, głos, mowę.
Inny ma swoje "wnętrze", swoją "głębię". W swej "głębi" jest on niewyczerpalną "pełnią", jest "bogactwem", które się "przelewa". Ale głębia ukazuje się i skrywa jednocześnie.
Inność Innego wydobywa na jaw moją własną inność. Inność jest wzajemna. Inność zaskakuje, przynosi wciąż nowe niespodzianki, w całej przewidywalności jest nieprzewidywalna.
Inny nie jest rzeczą między rzeczami ani przedmiotem między przedmiotami, lecz podmiotem, Innym Ja
(...), z którym mogę wejść we wspólnotę My.
Inny, którego napotykam, znajduje się w ruchu, co sprawia, że i we mnie budzi się świadomość możliwego ruchu.
Muszę się "otworzyć" na samą inność Innego, "znosząc" własną inność.
(...) Taka zmiana nie jest niczym więcej, jak konsekwentną zmianą punktu widzenia - z mojego na jego.
Inny wymaga, aby stać się jego pokarmem, jego częścią składową, nim. Inny zadaje ból.
Inny zbliża się, aby się "karmić mną". Co mam począć? Odsunąć się czy poddać?

("Inny", ks. Józef Tischner)

Spektakl adresowany jest do widzów dorosłych.

 

Hello. And Goodbye.

Choreografia i taniec: Paweł Malicki
Światła: Daniel Stryjecki
Muzyka: AGF, The Bug, Ryoji Ikeda & Dumb Type, Tim Hecker, W. A. Mozart
Grafika: Mariusz Stryjecki
Czas trwania: 15 minut
Premiera: 17 kwietnia 2015

W "Stworzeniu Adama" Michała Anioła Bóg przekazuje Adamowi iskrę życia (...). Cały sens obrazu (...) zawierał się w dwóch monumentalnych ciałach, wyciągających do siebie ręce, których palce wskazujące niemal się stykają. Jest między nimi milimetr przestrzeni. I w tej próżni jest życie. Monumentalność obrazu i bogactwo szczegółów stanowią jedynie ramę, otoczkę, która jeszcze bardziej ma podkreślić tę minimalną pustkę, ten pusty punkt, który mieści w sobie wszystko.

("Wpuść mnie", John Ajvide Lindqvist)

Mimo, że jest ona często postrzegana jako nicość, albo pewien brak, w rzeczywistości nie jest czarną dziurą, lecz raczej pojemnikiem, który wszystko łączy, umożliwia i ogarnia. Jej istotą jest bezpośrednio powstający wgląd, doświadczeniem wibrująca radość, a wyrażeniem się aktywna miłość.

(Lama Ole Nydahl)

 

Projekt realizowany we współpracy z Instytutem Muzyki i Tańca w ramach programu Scena dla tańca 2017.

scena dla tańca

 

Miasto

Krotoszyn