16.11.2017
ODPOWIEDNIE DAĆ TAŃCOWI SŁOWO. CZWARTKOWE ROZMOWY O TAŃCU: Taniec jako opowiadanie
Rozmównica_fot. Andrzej_Grabowski_Listopad_2017.jpg
rozmównica logo

ODPOWIEDNIE DAĆ TAŃCOWI SŁOWO. CZWARTKOWE ROZMOWY O TAŃCU
Taniec jako opowiadanie

Spotkanie wokół nowo wydanej książki Alicji Müller „Sobątańczenie. Między choreografią a narracją”.
 
„Odpowiednie dać Tańcowi słowo” to cykl rozmów, poruszających zagadnienia związane z eksperymentalną sztuką tańca współczesnego. Pragniemy, aby Polski Teatr Tańca stał się przyjaznym miejscem do prowadzenia dyskusji, dialogowania i oświetlania z różnych perspektyw aktualnych zagadnień z szeroko rozumianego tańca.
Od roku staramy się łączyć dyskusje teoretyczne z praktyką performatywną, odsłaniając kulisy działań tancerzy i gości spotykających się nad wspólnym dziełem w Polskim Teatrze Tańca. 16 listopada zapraszamy na otwarty dla publiczność pokaz lekcji dla tancerzy prowadzony przez Igora Gorzkowskiego, reżysera teatralnego i dramaturga. Zgodnie z programem Iwony Pasińskiej Polski Teatr Tańca wkracza na drogę intensywniejszej współpracy pomiędzy reżyserami a tancerzami. Przyjrzyjmy się, co zmienia się w budowaniu roli / postaci, kiedy tancerza prowadzi reżyser, a nie - jak przywykliśmy - choreograf.

W drugiej części wieczoru odbędzie się spotkanie wokół nowości wydawniczej w przestrzeni tańca „Sobątańczenie. Pomiędzy choreografią a narracją” autorstwa Alicji Müller. Książki, w której autorka wychodzi od autobiografii Wacława Niżyńskiego, Mikołaja Mikołajczyka, Rafała Urbackiego i prowadzi ciekawy wywód o tożsamości, cielesności i narracji, stawiając śmiałe diagnozy:
„[…] taniec rzadko bywa czymś innym niż opowiadaniem – nawet jeśli rezygnuje z przedstawienia i staje się afabularną praktyką somatyczną, pozostaje zawsze elementem historii tańczącego ciała” – jak pisze Alicja Müller.

Książkę rekomenduje dr hab. Tomasz Kubikowski podkreślając potencjał autorki: „Najbardziej lubię, kiedy tak właśnie używa się teorii teatru: pomysłowo, sprawnie i dyskretnie. […] Lektura tej publikacji wzmacnia wiarę w wartość teorii”.

fot. Andrzej Grabowski
Wstęp wolny

16 listopada o godz. 18.00
Polski Teatr Tańca / Studio Polskiego Teatru Tańca / Kozia 4
Kurator projektu/ moderatorka: Anna Królica
Paneliści: Alicja Müller, Iwona Pasińska