17.01.2018
Czas na "Wesele. Poprawiny"!

17 stycznia o godz. 20.00 w Sali Wielkiej CK Zamek w Poznaniu pokażemy „Wesele. Poprawiny” Polskiego Teatru Tańca, w którym reżyser Marcin Liber szuka balansu pomiędzy środkami teatralnymi a ekspresją właściwą teatrowi tańca. 

W spektaklu „Wesele. Poprawiny” opowiadamy o naszym wspólnotowym „tu i teraz”, o dialogu między pokoleniami, historii przestawień dramatu Wyspiańskiego oraz historiach prywatnych ślubnych uroczystości. W „Weselu. Poprawinach” odbijają się losy Polski i Polaków, ale też przetworzone przez Artystów tradycje towarzyszące polskim zabawom weselnym. Reżyserem przedstawienia jest Marcin Liber, kojarzony z nurtem teatru krytycznego, laureat wielu nagród za reżyserię, współpracujący z najbardziej znaczącymi scenami teatralnymi w Polsce, ze stołecznym Teatrem Dramatycznym, Teatrem Studio czy Teatrem Powszechnym.  Autorem scenografii, kostiumów i reżyserem świateł jest Mirek Kaczmarek, w 2012 roku nominowany do Paszportu Polityki w kategorii Teatr „za uprawianie zaawansowanej sztuki widzenia i myślenia za pomocą przestrzeni i obrazów teatralnych, za zmysł materialności i nierealności sceny”, który jako jeden z ważnych punktów odniesienia wymienia twórczość Banksy’ego. Elektroniczną muzykę na żywo komponuje duet RSS B0YS, określający rozpiętość swoich inspiracji od „afrykańskich pustyń” po „eurotancbudy”. 

Premiera „Wesela. Poprawin” odbyła się w ramach Roku Guślarzy 2017, w którym w Polskim Teatrze Tańca pragnęliśmy zachęcić do dyskusji nad współistnieniem światów materialnego i duchowego, dawnego i współczesnego.

Wesele. Poprawiny
reżyseria: Marcin Liber
scenografia i kostiumy: Mirek Kaczmarek
muzyka: RSS B0YS
ruch: artyści Polskiego Teatru Tańca
opieka dramaturgiczna: Magdalena Zaniewska
opieka choreograficzna: Iwona Pasińska
występują: artyści-tancerze Polskiego Teatru Tańca oraz seniorzy i juniorzy z grupy Movements Factory
***
W streszczeniach rzecz brzmi prosto.
Inteligent z miasta żeni się z chłopką.
Potem rozpadły się wspólnoty, w których ludzie żyli cale życie, wieś migrowała do miasta, chłopskie dzieci poszły na studia.
Nastała demokracja, wraz z nią przybył kapitalizm, a ponowoczesność stawiała na „tu i teraz”, podważała wagę tradycji i ciągłości.
Na scenie spotykają się różne pokolenia Polaków. Pokolenie naszych dziadków i rodziców, których doświadczenia rzeźbiły ruchy płyt tektonicznych historii i przemian społecznych. W ich prywatnych „historiach weselnych” odbijają się losy Polski i Polaków, a rodzinne mitologie stają się częścią wielkiej narracji historycznej. Pokolenie dwudziestolatków, których nie łączą doświadczenia wojen, strajków, spania na styropianie. To o nich mówią Millenialsi, pokolenie Y. Ważne dla nich daty określa nie historia, ale konsumpcja i popkultura – pierwsze portale społecznościowe, fast foody na ulicach, nowe narkotyki, coraz cieńsze laptopy, podróże bez paszportu.
Są i ci najmłodsi. Co ukształtuje ich doświadczenia – tego nie wiemy.
Co ten międzypokoleniowy dialog z Wyspiańskim, seans zbiorowej pamięci, powie nam o nas samych i dzisiejszej Polsce?
Zapraszamy na poprawiny.
***
produkcja: Polski Teatr Tańca
współprodukcja: Centrum Kultury ZAMEK
bilety: 40 zł (normalny), 20 zł (ulgowy) dostępne w kasie CK ZAMEK oraz na stronie internetowej www.bilety24.pl 
*Podczas przedstawienia wykonawcy będą częstować widzów naparstkiem wódki.

fot. Andrzej Grabowski