25.01.2018
Jak myśli ciało?

Jak myśli ciało?

Początek wieku w tańcu: nowe perspektywy czy powracające idee?

 „Odpowiednie dać Tańcowi słowo”. Czwartkowe rozmowy o tańcu

„Odpowiednie dać Tańcowi słowo” to cykl rozmów, poruszających zagadnienia związane z eksperymentalną sztuką tańca współczesnego. Raz w miesiącu organizujemy spotykanie w Polskim Teatrze Tańca w Poznaniu i dyskutujemy o najistotniejszych zagadnieniach związanych z przestrzenią sztuki choreograficznej w kontekście eksperymentu. Ostatnio dedykowaliśmy spotkania nowościom wydawniczym. 

25 stycznia o godz. 18.00 podczas panelu dyskusyjnego będziemy rozmawiać o nowo wydanej przez Muzeum Sztuki w Łodzi książce Poruszone ciała. Choreografie nowoczesności powiązanej z wcześniejszą wystawą o tej samej nazwie oraz konferencją. Gośćmi spotkania są: Katarzyna Słoboda, redaktorka i kuratorka związana z Muzeum Sztuki w Łodzi, Karolina Bilska, Joanna Leśnierowską oraz tradycyjnie Iwona Pasińska i Anna Królica (moderatorka).

Książka jest ciekawie zaprojektowana i bogato ilustrowana. W części merytorycznej można wyróżnić: wstęp redaktorki Katarzyny Słobody, eseje 11 autorów, esej wizualny i przewodnik po wystawie. Publikacja podejmuje kilka wątków: jej redaktorka stawia kluczowe pytanie -  jak myśli ciało? Interesuje ją ono także w perspektywie historycznej, a zatem: Co poruszało ciało w pierwszej połowie XX wieku? Podczas spotkania będziemy razem szukać odpowiedzi, a także przywoływać słowa i konteksty przypomniane przez autorki i autorów esejów opublikowanych w książce.

Publikacja jest związana z obchodami 100 lat Awangardy w Polsce.

Jak zauważa prof. Dariusz Kosiński, książka Poruszone ciała. Choreografia nowoczesności jest kolejną publikacją po Przyjdźcie, pokażemy Wam, co robimy. O improwizacji tańca (Łódź 2013), w której Muzeum wychodzi w swojej działalności poza pole sztuk wizualnych, co jest ciekawą propozycją coraz bardziej rozpowszechnioną na międzynarodowym rynku sztuki. Warto przypomnieć europejskie projekty Dancing Museums oraz Museum of Dance Borisa Charmatza, jak w tym kontekście sytuują się działania Muzeum Sztuki w Łodzi? To kolejne pytanie, które na pewno padnie podczas spotkania.

Zapraszamy!
  

25.01.2018 godz. 18.00 
Uczestnicy: Katarzyna Słoboda, Karolina Bilska, Joanna Leśnierowska, Iwona Pasińska, Anna Królica (moderatorka/kuratorka)

Polski Teatr Tańca / Studio Baletowe Polskiego Teatru Tańca / Kozia 4 /Poznań/
Wstęp wolny