09.02.2018
INICJACJA
Inicjacja 1

„Inicjacja” to muzyczno – filmowy eksperyment  w reżyserii Iwony Pasińskiej, z hipnotyzującą muzyką Jacka Sienkiewicza i ascetyczną scenografią Andrzeja Grabowskiego, w której znaczący jest każdy z rekwizytów. Wysmakowana forma wizualna, przesycona subtelną grą sztucznego światła i wieczornego mroku, splata się z szeroko pojętą ekspresją fizyczną artystów – tancerzy Polskiego Teatru Tańca. Każdy z czarno – białych kadrów tworzących ten krótkometrażowy film jest odrębną, malarską kompozycją, która mogłaby zaistnieć jako samodzielny obraz lub artystyczna fotografia. Układają się one w oniryczną opowieść, w której na percepcję widza silnie oddziałuje – poza ruchem Tancerzy – ruch kamery, cyklicznie powracającej do tych samych miejsc. Zaglądając w głąb ludzkich siedlisk, toksycznych relacji i nieoswojonych lęków widzimy, że demony, z którymi zmagają się postacie, to nierzadko egzemplifikacja społecznych problemów, o których można przeczytać na pierwszych stronach gazet. Jeden z bohaterów poznaje ludzkie traumy, przeżywając kolejne sceny z życia w przestrzeni wyobraźni. Czym zakończy się jego „inicjacja” – tytułowa próba wejścia w rzeczywistość?

Nagrody:

  • ARTS TRIANGLE - Dance Film Festival 2018, Dallas, USA – oficjalna selekcja, I nagroda 
  • Mexico City Videodance Festival 2018, Mexico City, Mexico – oficjalna selekcja, I nagroda 
  • 15th Annual ReelHeART International Film and Screenplay Festival 2019, Toronto, Canada - oficjalna selekcja, II nagroda w kategorii „Film muzyczny/film tańca” 
  • On Art Film Festival 2019, Poland, I nagroda w kategorii video-art.
  • Movimiento en Movimiento, 2019 Mexico City, Mexico – Nagroda Międzynarodowa 
  • Nagroda Lyncha (Lynch Award) dla najlepszego filmu autorskiego podczas Austin Arthouse Film Festival 
  • Najlepszy Film Tańca - Międzynarodowe Nagrody Filmowe Play Short 2019
  • Woodengate Film Festival 8th edition, 2020, Maramures  - nagroda dla najlepszego filmu eksperymentalnego 

Nominacje:

  • SHORT TO THE POINT (STTP) Bukareszt, Rumunia - nominacja w maju 2018, selekcja oficjalna, finalista w kategorii eksperymentalnej 
  • Choreoscope - The International Dance Film Festival of Barcelona, 2018 Barcelona, Hiszpania -  oficjalna selekcja, International Short Dance Film - finalista 
  • AltFF Alternative Film Festival, 2018 Toronto, Canada – nominacja: filmy krótkometrażowe, półfinalista
  • Hyperwave Film Awards, 2018 Carson, USA  – nominacja: film krótkometrażowy - taniec eksperymentalny - finalista
  • Oniros Film Awards™, 2019 Aosta, Włochy – nominacja: najlepszy film eksperymentalny – finalista
  • Cyprus International Film Festival "Golden Aphrodite", 2019 – finalista 
  • Rethink Dance Film Festival, 2019 - finalista
  • EuropeNow Film Festival 2020 - pół - finalista
  • Inspired Dance Film Festival Australia - pół - finalista 

Selekcje oficjalne, projekcje:

  • Short Waves Festival 2018, Poznań, Polska– selekcja oficjalna 
  • KRoki – International Festival of Contemporary Dance 2018, Kraków, Polska - pokaz
  • DADC International Short Dance Film Competition / DesArts//DesCinés Festival, 2018 Saint-Etienne, Francja– selekcja oficjalna
  • ADF's Movies By Movers, Durham, USA – selekcja oficjalna 
  • RIFF: R.E.D. INTERNATIONAL FILM FESTIVAL, 2018 Eina, Norwegia  – selekcja oficjalna 
  • San Francisco Dance Film Festival, 2018 San Francisco, USA – selekcja oficjalna 
  • Thessaloniki Cinedance International,  2018 Thessaloniki, Grecja– selekcja oficjalna 
  • InShadow, 2018 Lizbona, Portugalia – selekcja oficjalna
  • Kino Tańca / Centrum Sztuki Tańca w Warszawie 2019 Warszawa, Polska – pokaz
  • Klub Krótkiego Kina / Centrum Kultury Zamek 2018, Poznań, Polska – pokaz
  • 4th Braga International Video Dance Festival 2019, Braga, Portugalia  – selekcja oficjalna
  • EnCore: Dance on Film 2019, Atlanta/Houston, USA – selekcja oficjalna 
  • 6th International Meeting on Video-dance and Video-performance, 2019 Walencja, Hiszpania – selekcja oficjalna
  • Portland Dance Film Festival, 2019 Portland, USA – selekcja oficjalna
  • Festival Internacional VideoDanzaBA, 2019 Buenos Aires, Argentyna – selekcja oficjalna 
  • Unseen Festival, 2019 Denver, USA – selekcja oficjalna
  • IMZ Dancescreen 2019, Wuppertal, Niemcy – selekcja oficjalna
  • Nice Dance Film 2019, Nicea, Francja – selekcja oficjalna 
  • YoFiFest, The Yonkers Film Festival 2019, Yonkers/Nowy Jork, USA – selekcja oficjalna
  • Dance On Screen Festival 2019, Graz, Austria – selekcja oficjalna 
  • Kino Tańca, Centrum Sztuki Tańca / Mazowiecki Instytut Kultury, Warszawa, Polska – pokaz
  • Red Finch Film Festival 2020, Utah, USA – selekcja oficjalna
  • Theater Freiburg/ The International Video Dance Festival of Burgundy (Festival International de Vidéo Danse de Bourgogne, grudzień 2019, Freiburg, Niemcy - pokaz
  • National Choreographic Development Center of Avignon,  Les Hivernales , February 2020, Awignon, Francja - pokaz
  • National Choreographic Center La Briqueterie, Val-de-Marne, Francja – pokaz
  • 10th Athens Video Dance Project 2020, Ateny, Grecja – pokaz
  • South London Screendance - selekcja oficjalna 
  • Moovy Tanzfilmfestival Köln – selekcja oficjalna
  • FilmFest by Rogue Dancer -selekcja oficjalna 

Link do wywiadu z Iwoną Pasińską poświęconego INICJACJI (w języku angielskim)

 

Link

 



Premiera internetowa odbyła się 8 grudnia 2018 roku.

Produkcja: Polski Teatr Tańca 2017

Dziękujemy Dyrekcji i pracownikom Ogrodu Zoologicznego w Poznaniu.

Dofinansowano ze środków Instytutu Muzyki i Tańca w ramach programu Muzyka i taniec – Interwencje 2017 +

imit

Scenariusz i reżyseria:
Iwona Pasińska

Zdjęcia:
Marek Grabowski

Montaż:
Edyta Pietrowska

Muzyka i udźwiękowienie:
Jacek Sienkiewicz

Scenografia:
Andrzej Grabowski

Kostiumy:
Zofia Grzybowska,
Urszula Szkudlarek,
Kuluza Studio

Mistrz oświetlenia:
Artur Schubert

Oświetlenie i grip:
Artur Schubert,
Shapoval Yevhenii,
Stern Pictures s.c. light&grip

Korekcja barwna:
Mirosław Mamczur

Asystent planu:
Małgorzata Andrzejewska

Artyści tancerze Polskiego Teatru Tańca:
Urszula Bernat – Jałocha,
Fabian Fejdasz,
Julia Hałka,
Paulina Jaksim,
Jerzy Kaźmierczak,
Zbigniew Kocięba,
Katarzyna Kulmińska,
Paweł Malicki,
Marcin Motyl,
Michał Przybyła,
Adrian Radwański,
Katarzyna Rzetelska,
Sandra Szatan,
Dominik Więcek,
Emily Wong

oraz (gościnnie) Kacper Bożek,
Marta da Pinto

oraz Iga Włodarczyk

Zespół techniczny:
Przemysław Gapczyński,
Grzegorz Okupniak,
Grzegorz Potocki,
Andrzej Przybyszewski

Koordynator projektu:
Ewelina Chatłas