20.03.2018
"Czterdzieści" w stolicy Serbii

Polski Teatr Tańca wystąpi podczas jubileuszowej, 15. edycji Belgrad Dance Festival, w 2012 roku uznanego przez BalletTanz za jedno z najbardziej reprezentatywnych wydarzeń tego typu na Starym Kontynencie. 20 marca teatr z Poznania zagra obok tak znakomitych zespołów jak: Vertigo Dance Company z Tel Avivu, Les Ballets Trockadero de Monte Carlo z Nowego Jorku, Hong Kong Ballet, Zero Visibility corp. z Oslo, Sydney Dance Company czy Company Marie Chouinard z Montrealu.

Pokażemy „Czterdzieści” w reżyserii i choreografii Jo Strømgrena, norweskiego artysty odznaczającego się niezwykłą aktywnością na międzynarodowej scenie tańca - w 2013 roku 20 różnych produkcji jego autorstwa było wykonywanych na całym świecie.

Przypomnijmy, że „Czterdzieści” to barwna, wyrażona językiem słów i ruchowej ekspresji historia kobiety, obejmująca cztery dekady jej życia. Towarzyszymy bohaterce w przełomowych momentach, rozstaniach i powrotach, zwątpieniach, wyborach, nadziejach i zmaganiach. W procesie gromadzenia doświadczeń i poznawania samej siebie. Przyglądamy się jej podczas wędrówki po Polsce w okresie demokratycznej transformacji i po kuszącej bogactwem wrażeń i możliwości Europie. Koleje jej losu to opowieść o egzystencjalnej podróży współczesnego everymana od momentu narodzin do dojrzałości. A także pretekst do pokazania, z dystansu obcokrajowca, z subtelną nutą ironii, polskich przywar i romantyzmu.

Mówią, że życie jest jak książka. Ale życie nie jest książką. Życie jest zapisane na tysiącach luźnych kartek. Możesz opowiedzieć historię, owszem, możesz nawet stwierdzić, że ta historia jest prawdziwa, lecz  doprawdy  wszystko to jest jedynie kwestią wyboru, decyzji, które strony ułożyć i w jakim porządku. Nasza opowieść jest właśnie taka. (Jo Strømgren)

Spektakl powstał jako część projektu: "Znaki czasu - pokonać granice. Działania artystyczno-edukacyjne w Polsce, Norwegii i Islandii", w ramach programu "Promowanie różnorodności kulturowej i artystycznej w ramach europejskiego dziedzictwa kulturowego" (Mechanizm Finansowy EOG 2009-2014). Jego premiera odbyła się 15 i 16 czerwca 2013 w Centrum Kultury Zamek w Poznaniu. W Belgradzie zostanie zaprezentowany w Opera & Theatre Madlenianum - działającej od 1999 roku, pierwszej prywatnej przestrzeni teatralnej i operowej w Serbii.