21.03.2018
Jesteśmy na Short Waves Festival 2018!

21 marca o godz. 15.00 w kinie Muza w Poznaniu, podczas pozakonkursowego pokazu Dances with Camera. Polish moves, w ramach Short Waves Festival 2018 odbędzie się prezentacja filmu „Inicjacja”, wyprodukowanego przez Polski Teatr Tańca.

„Inicjacja” to muzyczno – filmowy eksperyment  w reżyserii Iwony Pasińskiej, z hipnotyzującą muzyką Jacka Sienkiewicza i ascetyczną scenografią Andrzeja Grabowskiego, w której znaczący jest każdy z rekwizytów. Wysmakowana forma wizualna, przesycona subtelną grą sztucznego światła i wieczornego mroku, splata się z szeroko pojętą ekspresją fizyczną artystów – tancerzy Polskiego Teatru Tańca. Każdy z czarno – białych kadrów tworzących ten krótkometrażowy film jest odrębną, malarską kompozycją, która mogłaby zaistnieć jako samodzielny obraz lub artystyczna fotografia. Układają się one w oniryczną opowieść, w której na percepcję widza silnie oddziałuje – poza ruchem Tancerzy – ruch kamery, cyklicznie powracającej do tych samych miejsc. Zaglądając w głąb ludzkich siedlisk, toksycznych relacji i nieoswojonych lęków widzimy, że demony, z którymi zmagają się postacie, to nierzadko egzemplifikacja społecznych problemów, o których można przeczytać na pierwszych stronach gazet. Jeden z bohaterów poznaje ludzkie traumy, przeżywając kolejne sceny z życia w przestrzeni wyobraźni. Ostanie minuty filmu przynoszą odpowiedź na pytaniem, czym kończy się jego „inicjacja” – tytułowa próba wejścia w rzeczywistość .

Przypomnijmy, że Dances with Camera to międzynarodowy konkurs krótkometrażowych filmów, których wspólnym językiem jest ruch i taniec. W ramach pokazów prezentowane są filmy tańca z całego świata, filmy fabularne, dokumenty, animacje, a także projekty eksperymentalne i choreograficzne impresje. Dances with Camera jest częścią Short Waves Festival już od 5 lat. Z  okazji 10. edycji Festiwalu, oprócz konkursowych pokazów Dances with Camera, organizatorzy zaproponowali także specjalny pokaz polskich filmów tańca, Polish Moves.

Program Dances with camera. Polish moves zostanie także zaprezentowany podczas międzynarodowego festiwalu tańca współczesnego KRoKi, którego III edycja odbędzie się w terminie 17 – 24 maja w Krakowie pod hasłem „Piękno utracone”.

Obejrzyj film: Inicjacja