27.03.2018
"Gorycz" na święto teatru

27 marca, w Międzynarodowym Dniu Teatru, o godz. 20.00 na Scenie Wspólnej przy ul. Brandsteattera 1 w Poznaniu zaprezentujemy „Gorycz” w reżyserii i choreografii Kai Kołodziejczyk.

Autorka spektaklu przygląda się różnym obszarom doświadczenia goryczy – zmysłowemu, egzystencjalnemu, metafizycznemu. Bezpośrednią inspiracją stała się wypowiedź dziecka z II części „Dziadów”, że „kto nie doznał goryczy ni razu, ten nie dozna słodyczy w niebie”. Ucieleśnione doświadczenie śpiewu otwartym, pełnym głosem, splata się w spektaklu z odwołaniami do tradycji literackiej i folkloru, zakorzenionego we wschodnich rejonach Polski. Obok pieśni tradycyjnych, w „Goryczy” brzmi eksperymentalna muzyka elektroniczna autorstwa Jacka Sienkiewicza. Ekspresja fizyczna inspirowana jest określeniami z „Dziadów części II”, opisującymi jakości ruchowe. Szczególnie ważny dla interpretacji spektaklu jest motyw piołunu, który ma znaczenie mitologiczne, ale obecny jest także bardzo mocno w polskiej kulturze ludowej, jako święte ziele.

Spektakl "Gorycz" został zrealizowany we współpracy z Instytutem Muzyki i Tańca w ramach programu Zamówienia choreograficzne 2017.

Przypomnimy, że Międzynarodowy Dzień Teatru ustanowiony został z inicjatywy Międzynarodowego Instytutu Teatralnego (ITI), by upamiętnić inaugurację Teatru Narodów - festiwalu, na którym spotkały się zespoły z obu stron "żelaznej kurtyny" (1957, Paryż). Co roku towarzyszy mu międzynarodowe orędzie przygotowane przez wybitnego człowieka teatru. W tym roku jego autorem jest Simon McBurney - pisarz, reżyser teatralny, współzałożyciel Théâtre de Complicité (Londyn). Lokalne przesłanie do polskiego środowiska teatralnego napisała reżyserka teatralna Maja Kleczewska.

fot. Andrzej Grabowski 

BILETY DOSTĘPNE NA STRONIE BILETY24.PL