05.04.2018
Rytuał żałoby w języku tańca współczesnego

5 kwietnia o godz. 19.00 na scenie Bałtyckiego Teatru Dramatycznego w Koszalinie zagramy spektakl „Niech żywi grzebią umarłych” w choreografii Aleksandry Dziurosz i reżyserii Tomasza Szczepanka. Premiera przedstawienia odbyła się 26 maja 2017 roku w Poznaniu, w ramach projektu choreograficznego „Wieczory dziadowskie. Tryptyk”.

Spektakl to współczesna reinterpretacja „Dziadów” Adama Mickiewicza, zrealizowana w formie agonu z choreografią „Dziady_kopia.doc” Tomasza Bazana i „Goryczą” Kai Kołodziejczyk. Powstał jako owoc współpracy duetu artystycznego: choreografki prof. Aleksandry Dziurosz, pomysłodawczyni i dyrektor Warszawskiego Teatru Tańca, obecnie zastępcy dyrektora Instytutu Muzyki i Tańca, oraz reżysera teatralnego Tomasza Szczepanka. Autorką muzyki elektronicznej, która stanowi warstwę dźwiękową spektaklu jest Aldona Nawrocka - kompozytorka, improwizatorka i pianistka.

Inspiracją dla twórców była romantyczna tradycja, zwłaszcza „Dziady część 2” Adama Mickiewicza i moment interakcji zbiorowości żywych z osobą nieżyjącą. Jak społeczność radzi sobie z faktem śmierci na poziomie emocjonalnym, religijnym, moralnym? Jak wyglądają i przebiegają ludzkie – indywidualne i zbiorowe – rytuały żałoby? Jak zachować zmarłych w pamięci, jednocześnie pozwalając im odejść i skupiając się na dalszym życiu? Co zrobić, aby przezwyciężyć ból po stracie, znajdując oparcie w żywych? To najistotniejsze pytania, jakie stawiają sobie współautorzy spektaklu, szukając odpowiedzi we własnym doświadczeniu, obserwacji życia codziennego, a także refleksji antropologicznej i  naukach społecznych.  

Produkcję spektaklu dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Premiera: 26 maja 2017 r., Aula Artis w Poznaniu
Koncepcja, dramaturgia i reżyseria: Aleksandra Dziurosz, Tomasz Szczepanek
Choreografia: Aleksandra Dziurosz z zespołem PTT
Muzyka: Aldona Nawrocka
Kostiumy i scenografia: Iga Kowalczuk
Reżyseria świateł: Karolina Gębska
Asystentka choreografa: Paulina Jaksim
Asystentka kostiumografa: Natalia Rejszel
Producentka: Natalia Gorzelańczyk
Wykonanie: Urszula Bernat-Jałocha, Julia Hałka, Paulina Jaksim, Zbigniew Kocięba, Katarzyna Kulmińska, Michał Przybyła, Adrian Radwański, Katarzyna Rzetelska, Sandra Szatan, Dominik Więcek, Emily Wong, Kacper Bożek

Prezentacja w Koszalinie odbędzie się w ramach projektu realizowanego we współpracy z Instytutem Muzyki i Tańca, wpisującego się w program Scena dla tańca IMiT 2018.

logotypy

Fot. Andrzej Grabowski