06.05.2018
"Wesele.Poprawiny" w Fabryce Emocji w PIle

6 maja o godz. 19.00 na scenie Regionalnego Centrum Kultury – Fabryki Emocji w Pile przy pl. Staszica 1 mieszkańcy północnej Wielkopolski będą mogli spotkać się z naszym teatrem podczas prezentacji spektaklu „Wesele. Poprawiny” w reżyserii Marcina Libera. Premiera przedstawienia inspirowanego „Weselem” Stanisława Wyspiańskiego odbyła się 13 października 2017 roku w ramach Roku Guślarzy w Polskim Teatrze Tańca.

Spektakl podejmuje wątki słynnego modernistycznego dramatu w języku fizycznej ekspresji właściwej teatrowi tańca. - Przyglądamy się naszym weselom, w ten sposób chcemy opowiedzieć o polskim, wspólnotowym  „tu i teraz”  – mówi o spektaklu jego reżyser Marcin Liber. - Trochę staramy się przyjrzeć temu, jacy my, Polacy, jesteśmy na tle historii wystawiania „Wesel” Stanisława Wyspiańskiego – dodaje. – Przestrzeń  jest symboliczna, ograniczona do podstawowych znaków i tropów, które mam wrażenie wystarczają – podkreśla scenograf i reżyser światła Mirek Kaczmarek, jako jeden z punktów odniesienia wymieniając twórczość Banksy’ego. Autorami elektronicznej, transowej muzyki do spektaklu, która miesza  się z piosenkami i przyśpiewkami typowymi dla polskich wesel są RSS B0YS. Muzycy mówią o sobie: GDY UKRYJESZ TWARZ, M0ŻESZ S0BIE NA WIELE N0WEG0 P0ZW0LIĆ, PATRZYSZ D0KŁADNIEJ D0 ŚR0DKA, WIĘCEJ SŁYSZYSZ. ŚWIAT, stąd stałym elementem ich publicznego wizerunku i scenicznego kostiumu jest maska. Opieką choreograficzną otacza artystów tancerzy Iwona Pasińska, dyrektor Polskiego Teatru Tańca. Warstwa ruchowa spektaklu nawiązuje zarówno do współczesnych technik ruchowych, jak i polskich tańców tradycyjnych. Warsztat ludowy prowadził dla tancerzy Leszek Rembowski, od 2002 roku kierownik artystyczny i choreograf Zespołu Folklorystycznego „Wielkopolanie”. - Moim zadaniem było dać tancerzom narzędzia, to znaczy opowiedzieć o takich tańcach, jak nieco szalony oberek, które kiedyś były mocno zakorzenione, a teraz wyszły z praktyki weselnej i weselnej obyczajowości –zaznacza.

W „Weselu. Poprawinach” w Pile wystąpi zespół Polskiego Teatru Tańca -  Urszula Bernat-Jałocha,     Julia Hałka,  Paulina Jaksim,  Katarzyna Kulmińska,  Katarzyna Rzetelska,  Sandra Szatan,  Emily Wong,     Marta da Pinto (stażystka), Kacper Bożek,  Jerzy Kaźmierczak,  Zbigniew Kocięba,   Paweł Malicki,  Michał Przybyła,  Adrian Radwański,  Dominik Więcek oraz Maciej Cymorek, artysta aktor, od niedawna na stałe związany z Polskim Teatrem Tańca.

Na scenie zobaczymy także seniorów i juniorów z grupy Movements Factory.

Prezentacja odbywa się w ramach projektu fundacji Movements Factory "Wesele - Poprawiny" - społeczny wymiar spektaklu Polskiego Teatru Tańca.”  Zadanie publiczne jest współfinansowane ze środków otrzymanych od Samorządu Województwa Wielkopolskiego.

Samorząd Województwa Wielkopolskiego

Spektakl bierze udział w IV edycji Konkursu na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej "Klasyka Żywa"

Belka Klasyka Żywa

Więcej o spektaklu.

Fot. Andrzej Grabowski