17.05.2018
Migawki ze świata butoh
rozmównica

17 maja o godz. 19.00 w Studio Polskiego Teatru Tańca przy ul. Koziej 4 w Poznaniu odbędzie się spotkanie w cyklu „Odpowiednie dać Tańcowi słowo. Czwartkowe rozmowy o tańcu”, dedykowane publikacji „Świat butoh Kazuo Ohno”, wydanej przez Fundację Pompka. Podczas spotkania odbędzie się dyskusja z Anitą Zdrojewską, japonistką, autorką wprowadzenia i prezeską Fundacji Pompka, Julią Hoczyk, autorką wstępu do książki i jak zwykle – Anną Królicą, kuratorką projektu oraz Iwoną Pasińską, dyrektorem Polskiego Teatru Tańca.

Książka „Świat butoh Kazuo Ohno” powstała we współpracy z Instytutem Muzyki i Tańca w ramach „Programu wydawniczego 2014” oraz współfinansowana jest ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Podstawą do powstania swoistego „zbioru słów”, którym jest „Świat butoh Kazuo Ohno”, były wyjątkowe zdjęcia Kazuo Ohno, wokół których toczy się opowieść syna o ojcu oraz spisane z nagrań wypowiedzi mistrza prowadzącego zajęcia z uczniami. Czy – poza samym tańcem - butoh może być lepiej zaprezentowane? Dzięki niezwykłemu przekładowi Igi Rutkowskiej – zmysłowy świat butoh toczy się między słowami opowiadającego o swym ojcu Yoshito i wibruje w poetyckich aforyzmach Kazuo Ohno. Niewątpliwie intryguje, porusza i inspiruje do twórczych poszukiwań.

Przypomnijmy, że butoh narodziło się w Japonii w końcu lat pięćdziesiątych jako kontrkulturowa forma tańca. Jego twórcami byli Kazuo Ohno (1906-2010) i Tatsumi Hijikata (1928-1986) - całkowicie inne osobowości, które odmiennymi lecz zawsze inspirującymi bądź pełnymi prowokacji metodami, dążyły do osiągnięcia przez swych adeptów poziomu całkowitej jedności ciała, ducha i umysłu. Według nich, jedynie taki stan pozwala na całkowite wyzbycie się wszelkich ograniczeń społecznych i kulturowych a wyzwolone ciało staje się nośnikiem prawdziwie uniwersalnego, czystego przekazu.

„Odpowiednie dać Tańcowi słowo” to cykl rozmów, poruszających zagadnienia związane z eksperymentalną sztuką tańca współczesnego. Pragniemy, aby Polski Teatr Tańca stał się przyjaznym miejscem do prowadzenia dyskusji, dialogowania i oświetlania z różnych perspektyw aktualnych zagadnień z szeroko rozumianego tańca.  Od roku staramy się łączyć dyskusje teoretyczne z praktyką performatywną, odsłaniając kulisy działań tancerzy i gości spotykających się nad wspólnym dziełem w Polskim Teatrze Tańca.

Podczas spotkania będzie możliwość zakupienia książki w promocyjnej cenie. Wstęp na wydarzenie jest wolny.

17.05.2018 godz. 19.00

Studio Polskiego Teatru Tańca, Kozia 4

Uczestnicy: Anita Zdrojewska, Julia Hoczyk, Iwona Pasińska

Moderatorka: Anna Królica

Wstęp wolny