16.06.2018
Polski Teatr Tańca w programie "Poznań na Malcie"
Malta 2018

Od 16 czerwca Polski Teatr Tańca startuje z programem partnerskim w ramach Malta Festival Poznań 2018, prezentując propozycje repertuarowe, które miały swoje premiery w ramach Roku Guślarzy 2017 i Roku Bogów 2018 w Polskim Teatrze Tańca. Rozpoczynamy premierą spektaklu „No more tears”, która odbędzie się 16 i 17 czerwca o godz. 20.00 w Sali Wielkiej CK Zamek.

Idiom tegorocznego Malta Festival Poznań „Skok w wiarę”, mogącego oznaczać zarówno, jak zauważa dyrektor festiwalu Malta Michał Merczyński, „ryzykowny skok w zachwyt, piękno jak i fanatyzm”, splata się tematycznie z przesłaniem Roku Bogów 2018, w którym w Polskim Teatrze Tańca skupiamy się na polskich rozliczeniach, zarówno religijnych, jak i politycznych i obyczajowych. „No more tears” - spektakl tropiący motywy boskie i hagiograficzne, nieprzerwanie powracające w polskiej historii, reżyseruje Iwo Vedral, absolwent Wydziału Reżyserii Dramatu PWST w Krakowie, dwukrotny stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Zrealizował m.in.: „Amok, moją dziecinadę” Thomasa Freyera w Teatrze Nowym w Krakowie, „Solness” wg Henryka Ibsena w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku, „Śmierć komiwojażera” Arthura Millera w Teatrze Dramatycznym im. Węgierki w Białymstoku. Jego spektakle prezentowane były m.in. na Festiwalu Demoludy w Olsztynie, Festiwalu Konfrontacje Teatralne w Lublinie i Festiwalu Prapremier w Bydgoszczy. Współtwórcami spektaklu „No more tears” są: związana z Poznaniem choreografka i performerka Krystyna Lama Szydłowska, której prace skupione są wokół poszukiwań alternatywnych środków komunikacji i relacji z widzem oraz Dawid Dąbrowski, kompozytor teatralny i producent muzyczny, zajmujący się muzyką improwizowaną i szeroko pojętą elektroniką. Warto przypomnieć, że autorska koncepcja spektaklu „No more tears” zwyciężyła w ogólnopolskim konkursie pn. „Wieczór boski” na realizację premiery w ramach Roku Bogów 2018, którego organizatorem był Polski Teatr Tańca.

Podczas Malta Festival Poznań 2018 przypomnimy w Poznaniu spektakle, które weszły do repertuaru Polskiego Teatru Tańca w 2017 i 2018 roku. Rozpoczniemy od spektaklu "Niech żywi grzebią umarłych" (20.06, godz. 21.00, Międzynarodowe Targi Poznańskie, MP2) w reżyserii Aleksandry Dziurosz i Tomasza Szczepanka, współczesną reinterpretację arcydramatu Mickiewicza, dotykającą tematu godzenia się ze śmiercią w kontekście jednostkowym i wspólnotowym. 21 czerwca o godz. 21.00, także na w hali nr 2 na MTP zaprezentujemy najnowszy spektakl Polskiego Teatru Tańca - „Polkę” w reżyserii Igora Gorzkowskiego, w którym twórcy przyglądają się rozmaitym odcieniom kobiecości i różnym doświadczeniom życiowym kobiet. Kolejny spektakl – „Żniwa” (22 czerwca o godz. 18.00, Międzynarodowe Targi Poznańskie, MP2) w reżyserii Igora Gorzkowskiego, z muzyką Eugeniusza Rudnika, z partiami wokalnymi stworzonymi przez Adama Struga w oparciu o motywy polskiej muzyki tradycyjnej, nawiązuje do obrzędów towarzyszących żniwom oraz cyklu prac rolnych, natury i życia człowieka - zarówno w planie etnograficznym, jak i w szerszym ujęciu antropologicznym i filozoficznym. 23 czerwca o godz. 18.00, Międzynarodowe Targi Poznańskie, MP2) pokażemy „Wesele. Poprawiny” – spektakl, w którym – mówiąc słowami reżysera Marcina Libera – „staramy się przyjrzeć temu, kim jesteśmy na przestrzeni historii wystawiania Wesel Stanisława Wyspiańskiego, my, Polacy” oraz naszym polskim obrzędom weselnym. Ostatnim akordem programu Polskiego Teatru Tańca będzie „Gorycz” w choreografii Kai Kołodziejczyk, (24.06. godz. 18.00, Międzynarodowe Targi Poznańskie, MP2), której twórcy przyglądają się różnym obszarom przeżycia goryczy – zmysłowemu, egzystencjalnemu, metafizycznemu,  przeplatając ekspresję ruchową i doświadczenie śpiewu otwartym, pełnym głosem.

W propozycji Polskiego Teatru Tańca na Malta Festival Poznań 2018 łączą się nurty refleksji Roku Guślarzy - nawiązania do tradycji, obrzędów, spuścizny dawnych wierzeń i polskiego romantyzmu, oraz Roku Bogów, poświęconego boskiej symbolice, boskim postaciom i zjawiskom, autorytetom, uzurpatorom. Mamy nadzieję, że synteza wypowiedzi artystycznych, wpisujących się w dyskurs o polskiej tożsamości, odsłoni rożne, barwne oblicza polskiego imaginarium, dopełniając jednocześnie program Malta Festival Poznań 2018.

Spektakle Polskiego Teatru Tańca wpisują się w program partnerski Malta Festival Poznań 2018 pn. "Poznań na Malcie", będący platformą prezentacji i promocji poznańskich twórców, zespołów teatralnych i instytucji kultury. 

Bilety na nasze wydarzenia w cenie 15 zł będzie można kupić na ww.bilety24.pl, na stronie www.malta-festival.pl oraz w Centrum Informacji Miejskiej w Poznaniu przy ul. Ratajczaka 44, od 22 maja, od godz. 12.00.

16.06. godz. 20. 00  "No more tears", reż. Iwo Vedral (premiera PTT), Centrum Kultury ZAMEK*

17.06. godz. 20.00 "No more tears", reż Iwo Vedral (premiera PTT). Centrum Kultury ZAMEK*

20.06 godz. 21.00, "Niech żywi grzebią umarłych", chor. Aleksandra Dziurosz, reż. Tomasz Szczepanek, Międzynarodowe Targi Poznańskie, MP2

21.06. godz. 21.00  "Polka", reż. Igor Gorzkowski, Międzynarodowe Targi Poznańskie, MP2

22.06. godz. 18.00  "Żniwa", reż. Igor Gorzkowski, Międzynarodowe Targi Poznańskie, MP2

23.06 godz. 18.00 "Wesele. Poprawiny", reż. Marcin Liber, Międzynarodowe Targi Poznańskie, MP2

24.06. godz. 18.00 "Gorycz", reż. Kaya Kołodziejczyk, Międzynarodowe Targi Poznańskie, MP2

Współorganizatorami wydarzenia są: Samorząd Województwa Wielkopolskiego oraz Centrum Kultury ZAMEK.

*W spektaklu używane są silne światła stroboskopowe! Osoby wrażliwe na ten rodzaj oświetlenia prosimy o zachowanie szczególnej ostrożności.

 

 

swww

ckkkk