27.05.2018
Nasz spektakl w teatralnym nurcie Dni Sztuki Współczesnej w Białymstoku
białystok

Polski Teatr Tańca wystąpi podczas Dni Sztuki Współczesnej w Białymstoku. W niedzielę 27 maja 2018 roku o godz. 18.30 na Scenie Kameralnej w Operze i Filharmonii Podlaskiej przy ul. Odeskiej 1 pokażemy „Wesele. Poprawiny”.

Na scenie spotykają się różne pokolenia Polaków. Pokolenie naszych dziadków i rodziców, których doświadczenia rzeźbiły ruchy płyt tektonicznych historii i przemian społecznych. Są medium, żywymi ogniwami łączącymi nas z minionym czasem. W ich prywatnych „historiach weselnych” odbijają się losy Polski i Polaków, a rodzinne mitologie stają się częścią wielkiej narracji historycznej. Pokolenie dwudziestolatków, których nie łączą doświadczenia wojen, strajków, spania na styropianie. To o nich mówią Millenialsi, pokolenie Y. Ważne dla nich daty określa nie historia, ale konsumpcja i popkultura – pierwsze portale społecznościowe, fast foody na ulicach, nowe narkotyki, coraz cieńsze laptopy, podróże bez paszportu, muzyka z całego świata w kieszeni spodni.
Są i ci najmłodsi. Co ukształtuje ich doświadczenia – tego nie wiemy.
Co ten międzypokoleniowy dialog z Wyspiańskim, seans zbiorowej pamięci, powie nam o nas samych i dzisiejszej Polsce?
Czego się boimy, wstydzimy, czego pragniemy?

- pisała o spektaklu jego dramaturg Magdalena Zaniewska.

„Wesele. Poprawiny”

Reżyseria: Marcin Liber Scenografia i kostiumy: Mirek Kaczmarek / Muzyka: RSS B0YS / Opieka dramaturgiczna: Magdalena Zaniewska / Opieka choreograficzna: Iwona Pasińska / Konsultacja ds. folkloru: Leszek Rembowski / Reżyseria światła: Mirek Kaczmarek / Koordynator ds. produkcji: Natalia Gorzelańczyk / Asystenci kostiumografa: Adriana Cygankiewicz, Krystian Szymczak / Występują: Urszula Bernat-Jałocha, Julia Hałka, Paulina Jaksim, Katarzyna Kulmińska, Katarzyna Rzetelska, Sandra Szatan, Emily Wong, Maciej Cymorek, Jerzy Kaźmierczak, Zbigniew Kocięba, Paweł Malicki, Michał Przybyła, Adrian Radwański, Dominik Więcek

W spektaklu zagrają gościnnie białostoccy seniorzy!

Po przedstawieniu odbędzie się spotkanie z twórcami, które poprowadzi Anna Królica.

Spektakl bierze udział w IV edycji Konkursu na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej "Klasyka Żywa".

klasycznie

Przypomnijmy, że Dni Sztuki Współczesnej, organizowane od 1985 roku, to jedna z czołowych imprez Białostockiego Ośrodka Kultury oraz najstarsze i największe tego typu wydarzenie w regionie podlaskim. Bazuje na teatrze, ale wzbogacają go także sztuki wizualne, muzyka, spotkania z artystami. Festiwal skierowany jest do osób ceniących odważne i nowatorskie projekty artystyczne, gotowych na spotkania z twórcami o wyraźnej wizji, dyskutującymi z otaczającą rzeczywistością przy wykorzystaniu formy, słowa, dźwięków i nieskończonej wyobraźni. W tym roku Festiwal odbędzie się po raz 33., w dniach 22-27 maja.

fot. Andrzej Grabowski 

Dni Sztuki Współczesnej