16.06.2018
Od 16 czerwca w naszym repertuarze nowy spektakl - NO MORE TEARS!
no more tears

16 i 17 czerwca o godz. 20.00 zapraszamy do Sali Wielkiej CK Zamek przy ul. św. Marcin 80/82 w Poznaniu na premierę spektaklu „No more tears” w reżyserii Iwo Vedrala.

NO MORE TEARS

Reżyseria: Iwo Vedral

Choreografia: Krystyna Lama Szydłowska

Muzyka: Dawid Dąbrowski

Scenografia, kostiumy: Paula Grocholska

Dramaturgia: Michał Kurkowski

Reżyseria światła: Aleksander Prowaliński

Video: Kuba Falkowski

Występują i współtworzą: Julia Hałka, Paulina Jaksim, Katarzyna Kulmińska, Katarzyna Rzetelska, Sandra Szatan, Emily Wong, Żaneta Majcher, Michał Przybyła, Zbigniew Kocięba, Adrian Radwański, Jerzy Kaźmierczak, Maciej Cymorek, Dominik Więcek, Kacper Bożek 

O spektaklu:

no more tears - obiecywała reklama szamponu na początku lat 90-ych.

Promienny uśmiech Barbary Piaseckiej Johnson, właścicielki koncernu, przybywającej do Polski w czerwcu 1989 roku dawał nadzieję, że bolesny proces ustrojowej transformacji również obędzie się bez łez.

Barbara - Polka z ujmującym uśmiechem, typowo polskim lub całkowicie amerykańskim, imigrantka, służąca w domu milionerów, wreszcie jedna z najbogatszych kobiet świata, wdowa po potentacie w branży farmaceutycznej, starszym od niej o ponad czterdzieści lat Sewardzie Johnsonie, kolekcjonerka dzieł sztuki, filantropka, dobrodziejka polskiej Solidarności.

W nowojorskim sądzie podczas niezwykle brutalnego procesu o spadek po mężu wprowadzi w konsternację amerykańskich prawników opisami wizji, których miała doświadczać w wieku piętnastu lat: „Leżę na łące pośród koniczyny. Koniczyna jest czterolistna. Jestem głodna, jak cała nasza rodzina. I wtedy słyszę głosy, które mówią, że powinnam wyruszyć w świat i kupić wielkie dzieła sztuki, aby próbować pomóc zniewolonej Polsce.

Kiedy w czerwcu 1989 przybywa do Gdańska własnym samolotem w powietrzu unosi się klimat oczekiwania, przeczucie nadchodzącej zmiany, rozbudzona religijna tęsknota.

Polskę odwiedza już słynny uzdrowiciel Harris, jego seanse w kościołach gromadzą tłumy wiernych. Głowa, serce, brzuch - organów do uzdrowienia jest w Polsce bardzo wiele. Wzywany przez papieża-Polaka "duch Twój" odnawia oblicze tej ziemi.

Barbara w kościele św. Brygidy pod rękę z Lechem Wałęsą przy dźwiękach "Boże coś Polskę" zostawia na tacy sto tysięcy. Złotówek? Dolarów? To dla nikogo nie ma wtedy znaczenia. Oczywiste wydaje się, że Matka Boska z klapy marynarki przewodniczącego właśnie zamieszkała w hotelu Heweliusz. I chce kupić Stocznię.

Anioł Gdańska, polska Joanna d`Arc - krzyczą tytuły gazet, portret Barbary wisi na bramie stoczni obok portretu Jana Pawła II.

"Mam nadzieję, że cała Polska będzie szczęśliwa" - mówi skromnie Barbara.

No more tears.

Uzdrowienie Polski to jednak nie umycie głowy szamponem.

Barbara ostatecznie nie kupuje stoczni. inwestycja w leczący ponoć raka torf doktora Tołpy również wydaje się chybiona.

Polskę i Barbarę łączy jeszcze idea stworzenia wielkiej kolekcji malarstwa (w tym celu Piasecka odwiedza m.in. Zamek w Poznaniu) - ale i tutaj następuje obustronne rozczarowanie.

Barbara wycofuje się z Polski. Z Ameryki również. Wkrótce zamieszka w Asyżu gdzie zamierza czerpać inspirację z żywotu św. Franciszka.

W Polsce pozostawia po sobie jednak wyraźny ślad. Specjalny Ośrodek Rewalidacyjno-Wychowawczy dla Dzieci i Młodzieży z Autyzmem w Gdańsku.

Wydaje się, że to jedyne sensownie wydane pieniądze jakie zostawia w kraju. Do dzisiaj pomagają leczyć polski autyzm.

Nie sposób nie dostrzec zawartej w tym ironii.

Historia Barbary to amerykański sen i polska rozbudzona tęsknota religijna.

Nadzieja na cud. Wizyta uzdrowiciela. Zbiorowa terapia. Próba wybudzenia z autystycznego snu.

Sen.

"Mieszkałam w wielu miejscach na świecie, ale na stałe tylko w moich snach, marzeniach, wyobraźni" - powie w jednym z ostatnich wywiadów.

************************

Partner wydarzenia:  Malta Festival Poznań 2018.

malttsa

Współorganizatorzy premiery: 

sww

zamek

Patroni medialni Roku Bogów:

pasek

Przypomnijmy, że autorska koncepcja spektaklu „No more tears” zwyciężyła w ogólnopolskim konkursie pn. „Wieczór boski” na realizację premiery w ramach Roku Bogów 2018, którego organizatorem był Polski Teatr Tańca w ramach Roku Bogów.

Bilety na w cenie 15 zł będzie można kupić na ww.bilety24.pl, na stronie www.malta-festival.pl oraz w Centrum Informacji Miejskiej w Poznaniu przy ul. Ratajczaka 44, od 22 maja, od godz. 12.00.

Bilety na 16 czerwca 

Bilety na 17 czerwca 

Biogramy twórców

 

W spektaklu używane są silne światła stroboskopowe! Osoby wrażliwe na ten rodzaj oświetlenia prosimy o zachowanie szczególnej ostrożności.