17.09.2018
"Wesele.Poprawiny" w programie "Kultura dostępna"
wesele

17 września o godz. 20.00 w Sali Operowej w Centrum Spotkania Kultur przy Placu Teatralnym 1 w Lublinie i 23 września o godz. 18.00 na Dużej Scenie Ostrowskiego Centrum Kultury przy ul. Wolności 2 odbędzie się spektakl Polskiego Teatru Tańca pt. „Wesele. Poprawiny” w reżyserii Marcina Libera. Prezentacja wpisuje się się w ramy programu dotacyjnego Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Kultura dostępna”, którego celem jest wspieranie uczestnictwa w kulturze osób, mających do niej  utrudniony dostęp.

Premiera „Wesela. Poprawin” odbyła się w ramach Roku Guślarzy 2017, w którym w Polskim Teatrze Tańca pragnęliśmy zachęcić do dyskusji nad współistnieniem światów materialnego i duchowego, dawnego i współczesnego. Przedstawienie wyreżyserował Marcin Liber, kojarzony z nurtem teatru krytycznego, laureat wielu nagród za reżyserię, współpracujący z najbardziej znaczącymi scenami teatralnymi w Polsce, ze stołecznym Teatrem Dramatycznym, Teatrem Studio czy Teatrem Powszechnym.  Autorem scenografii, kostiumów i reżyserem świateł jest Mirek Kaczmarek, absolwent Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, w 2012 roku nominowany do Paszportu Polityki w kategorii Teatr „za uprawianie zaawansowanej sztuki widzenia i myślenia za pomocą przestrzeni i obrazów teatralnych, za zmysł materialności i nierealności sceny”. Elektroniczną muzykę na żywo komponuje duet RSS B0YS, określający rozpiętość swoich inspiracji od „afrykańskich pustyń” po „eurotancbudy”

Na scenie spotykają się różne pokolenia Polaków. Pokolenie naszych dziadków i rodziców, których doświadczenia rzeźbiły ruchy płyt tektonicznych historii i przemian społecznych. Są medium, żywymi ogniwami łączącymi nas z minionym czasem. W ich prywatnych „historiach weselnych” odbijają się losy Polski i Polaków, a rodzinne mitologie stają się częścią wielkiej narracji historycznej. Pokolenie dwudziestolatków, których nie łączą doświadczenia wojen, strajków, spania na styropianie. To o nich mówią Millenialsi, pokolenie Y. Ważne dla nich daty określa nie historia, ale konsumpcja i popkultura – pierwsze portale społecznościowe, fast foody na ulicach, nowe narkotyki, coraz cieńsze laptopy, podróże bez paszportu, muzyka z całego świata w kieszeni spodni.
Są i ci najmłodsi. Co ukształtuje ich doświadczenia – tego nie wiemy.
Co ten międzypokoleniowy dialog z Wyspiańskim, seans zbiorowej pamięci, powie nam o nas samych i dzisiejszej Polsce?
Czego się boimy, wstydzimy, czego pragniemy?

- pisała o spektaklu jego dramaturg Magdalena Zaniewska.

Prezentację poprzedzą warsztaty reżysersko – taneczne dla seniorów, których uczestnicy wezmą czynny udział w spektaklu „Wesele. Poprawin”, odgrywając role gości weselnych. Warsztaty poprowadzi pracownik Polskiego Teatru Tańca. Punktem wyjścia dla warsztatów będzie ruch i taniec chocholi oraz polskie tańce narodowe: kujawiak, polonez, oberek.

Spektakl bierze udział w IV edycji Konkursu na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej "Klasyka Żywa".

klasyka zywa

 

Na zdjęciu: Emily Wong i Katarzyna Kulmińska, artystki Polskiego Teatru Tańca oraz seniorzy i juniorzy z Movements Factory 

Prezentacja w Ostrowie odbyła się w ramach projektu fundacji Movements Factory "Wesele - Poprawiny" - społeczny wymiar spektaklu Polskiego Teatru Tańca.”  Zadanie publiczne było współfinansowane ze środków otrzymanych od Samorządu Województwa Wielkopolskiego.

Fot. Andrzej Grabowski

belka