29.09.2018
"Gorycz" na scenach tańca w Świdnicy i Siedlcach

21 września o godz. 19.00 w Świdnickim Ośrodku Kultury, przy ul. Rynek 43 i 29 września o godz. 19.00 na Scenie Teatralnej Miasta Siedlce przy ul. Bpa I. Świrskiego 31 w ramach programu Instytutu Muzyki i Tańca „Scena dla tańca 2018” zaprezentowany zostanie spektakl „Gorycz” w reżyserii i choreografii Kai Kołodziejczyk.

Kto nie doznał goryczy ni razu,
Ten nie dozna słodyczy w niebie.
Adam Mickiewicz „Dziady”

Niech będzie bardziej gorzki od piołunu piołun
Miłość niech będzie bezdomna i niema
Wolność niech będzie nadal niebezpieczna
Prawda daleka i obecna ziemia

Jacek Berezin „***“

Autorka spektaklu przygląda się różnym obszarom doświadczenia goryczy – zmysłowemu, egzystencjalnemu, metafizycznemu. Bezpośrednią inspiracją stała się wypowiedź dziecka z II części „Dziadów”, że „kto nie doznał goryczy ni razu, ten nie dozna słodyczy w niebie”. Doznanie goryczy odnalezione w poezji Mickiewicza i Berezina splata się  z ucieleśnionym doświadczeniem śpiewu otwartym, pełnym głosem oraz odwołaniami do tradycji literackiej i folkloru, zakorzenionego we wschodnich rejonach Polski. Obok pieśni tradycyjnych, w „Goryczy” brzmi eksperymentalna muzyka elektroniczna autorstwa Jacka Sienkiewicza. Ekspresja fizyczna inspirowana jest określeniami z „Dziadów części II”, opisującymi jakości ruchowe. Szczególnie ważny dla interpretacji spektaklu jest motyw piołunu, który ma znaczenie mitologiczne, ale obecny jest także bardzo mocno w polskiej kulturze ludowej, jako święte ziele.

Spektakl "Gorycz" został zrealizowany we współpracy z Instytutem Muzyki i Tańca w ramach programu Zamówienia choreograficzne 2017.

Projekt realizowany we współpracy z Instytutem Muzyki i Tańca w ramach programu Scena dla tańca 2018.

logotypy

fot. Andrzej Grabowski