22.09.2018
Druga podróż „Inicjacji” do USA

22 września, podczas ARTS TRIANGLE - Dance Film Festival w Dallas, USA odbędzie się kolejna zagraniczna prezentacja filmu „Inicjacja” wyreżyserowanego przez Iwonę Pasińską, dyrektor Polskiego Teatru Tańca. Utrzymana w czarno – białej tonacji, wyrażona dźwiękiem, precyzyjnie skonstruowanym kadrem i fizyczną ekspresją tancerzy Polskiego Teatru Tańca refleksja o ludzkim losie, który oddają metafory zamkniętego kręgu i biegu, znalazła się w oficjalnej selekcji prezentacji filmowych zakwalifikowanych do programu festiwalu.

ARTS TRIANGLE – Dance Film Festival dedykowany jest dziełom sztuki, które powstają na przecięciu sztuki ruchu i zatrzymanego obrazu. Stwarza platformę dialogu dla zasłużonych twórców oraz tych, którzy dopiero rozpoczynają swoją artystyczną drogę. Pokazy filmowe odbędą się w historycznym Teatrze Teksas. Wybrane projekcje filmowe zaprezentowane będą w technologii 4K.

Przypomnijmy, że film „Inicjacja”, wyprodukowany przez Polski Teatr Tańca w 2017 roku, wciąż można oglądać na http://www.ptt-poznan.pl/pl/node/258. Film był wyświetlany w Poznaniu (premiera 7 grudnia 2017 roku, Estrada Poznańska) oraz podczas pozakonkursowego pokazu Dances with Camera. Polish moves, w ramach Short Waves Festival 2018”. Od tego czasu „Inicjacja” święci triumfy na zagranicznych festiwalach filmowych. Znalazła się w finale międzynarodowego konkursu filmów krótkometrażowych (DADC International Short Dance Film Competition) w Saint-Etienne we Francji oraz w oficjalnej selekcji filmów trzeciej edycji konkursu RIFF: R.E.D. International Film Festival w Norwegii. Była prezentowana podczas majowej edycji konkursu „Short to the point” oraz w Nasher Museum of Art w Duke University w Durham w ramach programu ADF's Movies By Movers Film Festival w Stanach Zjednoczonych. Trafiła jeszcze do oficjalnych selekcji trzech innych festiwali – w Meksyku, Grecji, Hiszpanii i USA. We wrześniu obejrzą ją widzowie Mexico City Videodance Festival (20 – 23 września) oraz Thessaloniki Cinedance International Festival (29-30 września). W październiku zostanie zaprezentowana podczas Choreoscope – International Dance Film Festival Barcelona (9 – 14 padziernika) oraz  9. edycji The San Francisco Dance Film Festival w stolicy Kalifornii (11 – 14 października).