15.10.2018
Polski Teatr Tańca zaprasza w fotograficzną podróż z okazji jubileuszu 45 - lecia

„45 lat z Polskim Teatrem Tańca” - mobilna wystawa, przygotowana przez Polski Teatr Tańca z okazji jubileuszu założenia Teatru przez Conrada Drzewieckiego prezentowana będzie w holu głównym Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu przy al. Niepodległości 34.  Można ją oglądać od poniedziałku do piątku w godz. 7.30 do 15.30.

Ekspozycja jest fotograficzą podróżą po 45 – letniej historii Polskiego Teatru Tańca i formą kultywowania pamięci o Artystach, którzy pozostawili na jej drodze swój indywidualny ślad. Wieńczy i przypomina wieloletni etap działalności instytucji, która od dnia założenia była ambasadorem polskiej kultury, uczestnicząc w festiwalach w Polsce i za granicą, sięgając po  międzynarodowe nagrody, prezentując spektakle na 5 kontynentach, w krajach tak odległych geograficznie, jak Japonia, Indie, Ekwador, Meksyk, Brazylia czy Tunezja. Jej osią konstrukcyjną jest retrospektywny, uchwycony w fotograficznych obrazach i teatralnych archiwaliach przegląd spektakli, które złożyły się na 45 – letnią historię Teatru, dopełniony rysem historycznym oddającym odmienność koncepcji teatru autorskiego w rozumieniu Conrada Drzewieckiego, Ewy Wycichowskiej I Iwony Pasińskiej, pokazującym jak Polski Teatr Tańca, zachowując ciągłość instytucjonalną, wciąż się przeobrażał, redefiniując pojęcie teatru tańca, eksperymentując, podejmując twórcze ryzyko, wyzwalając się z przypisanych tradycją środków wyrazu.

W październiku Polski Teatr Tańca odbywa artystyczne tournée po europejskich stolicach (Mińsk, Wilno, Ryga, Bratysława) oraz w Chinach (China Shanghai International Arts Festival) w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na 2017-2021. W tym czasie, w stolicy województwa i w siedzibie Organizatora- Samorządu Województwa Wielkopolskiego, teatr jest obecny poprzez artystyczny akcent, przypominający o jubileuszu 45 – lecia.

Wernisaż wystawy odbył się 12 września 2018 roku, w 45. rocznicę założenia Polskiego Teatru Tańca, podczas inauguracji sezonu jubileuszowego 2018 /2019. 45 lat wcześniej, 12 września 1973 roku, w Sali Renesansowej Ratusza w Poznaniu w samo południe odbyła się inauguracja Polskiego Teatru Tańca - Baletu Poznańskiego, a wieczorem w Operze Poznańskiej Conrad Drzewiecki zaprezentował swoim widzom - wieczór składający się z trzech spektakli - „Cudownego Mandaryna” Beli Bartoka, „Sonaty na dwa fortepiany” i  „Divertimento”.