28.10.2018
Przygotowujemy "Żniwa" w Teatrze Małym w Tychach

28 października o godz. 17.00 w Teatrze Małym w Tychach zaprezentujemy „Żniwa” w reżyserii Igora Gorzkowskiego i choreografii Iwony Pasińskiej. Będzie to jedyny polski akcent artystycznej podróży, w którą w październiku wyruszył Polski Teatr Tańca, dzieląc się tym spektaklem z międzynarodowym gronem widzów. Spotkaliśmy się już  z publicznością International Theatre Forum TEART w Mińsku, Domu Polskiego w Wilnie, VEF Culture Palace w Rydze i  China Shanghai Interational Festival w Szanghaju . Mapę 5 stolic europejskich, które jesienią odwiedza Polski Teatr Tańca, dopełnia Bratysława, w której zagramy 30 października w A4 – Space for Contemporary Culture.

Przypominamy kilka fragmentów tekstów zainspirowanych przez „Żniwa”, opublikowanych w kontekście premiery spektaklu w dniu 21 stycznia 2017 roku, w ramach Roku Guślarzy w Polskim Teatrze Tańca.

 „Żniwa” nawiązują do idei założyciela Polskiego Teatru Tańca, Conrada Drzewieckiego – widać dużo inspiracji i motywów związanych z polską obrzędowością. Erotyczna zmysłowość choreografii oraz odgłosy natury wplecione w kompozycje muzyczne przypominają inną sławną premierę, która symbolicznie rozpoczęła nowy rozdział w historii tańca – „Święto wiosny” Igora Strawińskiego z choreografią Wacława Niżyńskiego” .

Stanisław Godlewski, Żniwa w Polskim Teatrze Tańca. Opowieść mityczna na planie koła, 22 stycznia 2017, www.poznan.wyborcza.pl

Atutem Żniw są świetne kostiumy Adriany Cygankiewicz- uszyte z juty sukienki tancerek i spodnie tancerzy oraz ręcznie tkane płaszcze, według osiemnastowiecznych wzorów kontuszy. Także współczesna muzyka Eugeniusza Rudnika (pełna ostrych dźwięków, przeplatanych momentami ciszy i kojącej muzyki fortepianowej) oraz tradycyjne pieśni w wykonaniu Adama Struga, wybitnego kompozytora i śpiewaka, zajmującego się przekazywanymi ustnie polskimi pieśniami. Adam Strug już zresztą nie po raz pierwszy został zaangażowany przez teatr tańca. Kilka lat temu wystąpił w spektaklu Kontrasty, w choreografii Aleksandry Dziurosz i w wykonaniu Warszawskiego Teatru Tańca, inspirowanym tradycyjnymi tekstami i melodiami regionu kurpiowskiego.

Joanna Brych, Żniwa, Rok Guślarzy w Polskim Teatrze Tańca, 3 listopada 2017 roku, www.przekrój.pl

„Żniwa” Polskiego Teatru Tańca (…) to propozycja «pełnometrażowa», z piętnastoma tancerzami i wybitnym śpiewakiem Adamem Strugiem. W pracy nad spektaklem Iwona Pasińska i Igor Gorzkowski wychodzili od historii Odyseusza, Powrotu Odysa Wyspiańskiego i Roku Polskiego Zofii Kossak, który dopełnił kolorytu i przeniósł greckie sceny rodzajowe na polską wieś. Historia rozgrywa się na osi czasu: od wojny trojańskiej aż do powrotu Odysa do oczekującej go latami Penelopy. Mityczna opowieść rozgrywa się zatem  w porządku prowadzącym od wojny do miłości. Rozgrywka Odysa z zalotnikami owocuje «żniwami» zabitych ciał. Przejmujące i wyestetyzowane obrazy pokazują zagładę, po której – na szczęście – jest  też miejsce na happy end – polskie dożynki.

Anna Królica & Adam Kamiński, kuratorzy projektu „Róbmy miłość, a nie wojnę”, realizowanego w ramach Sceny Tańca Studio 2017

Więcej o spektaklu