03.11.2018
Jaka jest "Polka"?

W sobotę, 3 listopada 19.00 w Regionalnym Centrum Kultury „Fabryka Emocji” przy placu Staszica 1 w Pile Polski Teatr Tańca przedstawi spektakl pt. „Polka” w reżyserii i dramaturgii Igora Gorzkowskiego, w choreografii Iwony Pasińskiej, z muzyką Zbigniewa Kozuba i w scenografii Andrzeja Grabowskiego.

Przypominamy sylwetki twórców spektaklu pt. „Polka”.

Igor Gorzkowski

Reżyser i dramaturg, współzałożyciel Studia Teatralnego Koło. Od 2011 roku pełni funkcję zastępcy dyrektora ds. artystycznych w Teatrze Ochoty w Warszawie. Reżyserował w teatrach instytucjonalnych, m.in. „Polowanie na łosia” M. Walczaka (2009) w Teatrze Narodowym, „Wariata i zakonnicę” Witkacego (2013) oraz „Rewizora” M. Gogola (2014) w warszawskim Teatrze Powszechnym. W 2010 roku debiutował w teatrze operowym, reżyserując „O Genowefie” R. Schumanna w Teatrze Wielkim w Poznaniu. Dwukrotnie nominowany do prestiżowej nagrody teatralnej Feliksy Warszawskie: za reżyserię spektakli „Starucha” wg opowiadań D. Charmsa (2011) oraz „Burza” W. Szekspira (2012 r.). W 2013 roku otrzymał Grand Prix na Festiwalu Dwa Teatry 2016 za słuchowisko wg „Wampira” W. Tomczyka. W 2017 roku wyreżyserował spektakl „Żniwa” w Polskim Teatrze Tańca

dr Iwona Pasińska – choreografia

Choreograf, dramaturg ruchu, teatrolog, założyciel Movements Factory Foundation. Absolwentka Państwowej Szkoły Baletowej im. Feliksa Parnella w Łodzi, wieloletnia pierwsza solistka Polskiego Teatru Tańca, w 1998 roku została laureatką Medalu Leona Wójcikowskiego dla najwybitniejszego tancerza młodego pokolenia. Ukończyła filologię polską ze specjalizacją teatrologiczną na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, gdzie w Katedrze Dramatu i Teatru obroniła doktorat z obszaru doświadczenia ciała w teatrze współczesnym z perspektywy teatru tańca, badaczka ruchu i ekspresji ciała w przestrzeniach performatywnych. Od 1 września 2016 roku pełni funkcję dyrektora Polskiego Teatru Tańca..

Prof. Zbigniew Kozub – muzyka

Kompozytor, organista, prof. nadzwyczajny Akademii Muzycznej w Poznaniu, od 2008 roku Kierownik Pracowni Warstwy Audialnej Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. W latach 1992–1999 dyrektor Festiwalu „Poznańska Wiosna Muzyczna”, poświęconego muzyce współczesnej. Laureat dziewięciu nagród w konkursach kompozytorskich oraz nagrody specjalnej Festiwalu Filmów Fabularnych i Telewizyjnych dla Dzieci i Młodzieży w Poznaniu (1992) za muzykę do filmu „Mały Książę” w reżyserii Waldemara Śmigasiewicza. Uhonorowany Srebrnym Krzyżem Zasługi 2014 oraz Odznaką „Zasłużony dla Kultury Polskiej” 2015. Wśród ważniejszych utworów z ostatnich lat znalazły się: „Altum silentium na skrzypce i taśmę” (2007), „Altum silentium II na kwintet akordeonowy” (2007), „INTer aLIA na fortepian” (2007), „INTer aLIA II na taśmę” (2007) czy „Korowód według Wyspiańskiego na orkiestrę” (2007).

Andrzej Grabowski – scenografia

Fotograf teatralny i reklamowy, portrecista, scenograf. Autor serii artystycznych zdjęć utrwalających polską tradycję, m.in. Smaki Polski, Dom WielkoPolski. Od prawie trzydziestu lat fotografuje ekspresję ciała, ciało w ruchu oraz taniec. Wśród teatrów, w którymi współpracował, można wymienić Polski Teatr Tańca, Teatr Wielki im. Stanisława Moniuszki, Teatr Nowy w Poznaniu oraz Teatr Polski w Poznaniu. Jest autorem scenografii teatralnych , m.in. do spektakli: „Trop. Dance as art”, „Saligia”, „7 grzechów miejskich”, „ReMIX/Drzewiecki/Ostatnia niedziela”, „Cyrkostrada”, „Upadłe anioły”. Jako fotograf pracował dla największych agencji reklamowych: Saatchi&Saatchi, McCannEricson, Lintas, GPD, Just czy Tequilla.

Polka to wieloznaczne słowo – polka to taniec, forma muzyczna, Polka to kobieta. W spektaklu „Polka” wszystkie te odcienie semantyczne znajdują swoje odzwierciedlenie. Najnowszy spektakl Polskiego Teatru Tańca ma formę kolażu, a jego fabularną strukturę wyznacza oś życia kobiety od narodzin do śmierci.

W recenzji pt. „Smutna Polka” w nr. 7 „Polityki” Joanna Brych pisała o spektaklu, że „pierwszą w tym sezonie premierę Polskiego Teatru Tańca należy zaliczyć do jednych z najciekawszych propozycji naszej sceny tańca współczesnego ostatnich lat.”

Premiera „Polki” wpisała się w program Roku Bogów 2018 w Polskim Teatrze Tańca.

Zapraszamy!