15.11.2018
"Wesele.Poprawiny" w "Kulturze dostępnej"
Kultura dostępna

15 listopada o godz. 19.00 w Teatrze im. Aleksandra Sewruka w Elblągu, 19 listopada również o 19.00 w Miejskim Domu Kultury w Radomsku, 22 listopada o 19.00 w Nowosolskim Domu Kultury i 29 listopada o godz. 18.00 w Kutnowskim Domu Kultury przestawiamy „Wesele. Poprawiny”. Spektakl w reżyserii Marcina Libera i scenografii Mirka Kaczmarka oglądać można w ramach programu dotacyjnego „Kultura dostępna”, realizowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wstęp na wydarzenia jest bezpłatny!

Premiera „Wesela. Poprawin” odbyła się w ramach Roku Guślarzy 2017, w którym w Polskim Teatrze Tańca pragnęliśmy zachęcić do dyskusji nad współistnieniem światów materialnego i duchowego, dawności i teraźniejszość.  Motywem wpisującym spektakl Polskiego Teatru Tańca w tematykę Roku Guślarzy stało się wesele - obyczaj spajający tradycję i współczesność.  W spektaklu opowiadamy o naszym wspólnotowym „tu i teraz”, o dialogu międzypokoleniowym,  o tym co nas łączy i dzieli, bawi i przeraża. W „Weselu. Poprawinach” odbijają się losy Polski i Polaków, a także historia wystawień dramatu Wyspiańskiego od prapremiery „Wesela” w 1901 roku w Teatrze Miejskim w Krakowie po spektakl Jana Klaty w Narodowym Starym Teatrze w Krakowie z 2017 roku. 

Na scenie spotykają się różne pokolenia Polaków. Pokolenie naszych dziadków i rodziców, których doświadczenia rzeźbiły ruchy płyt tektonicznych historii i przemian społecznych. Są medium, żywymi ogniwami łączącymi nas z minionym czasem. W ich prywatnych „historiach weselnych” odbijają się losy Polski i Polaków, a rodzinne mitologie stają się częścią wielkiej narracji historycznej. Pokolenie dwudziestolatków, których nie łączą doświadczenia wojen, strajków, spania na styropianie. To o nich mówią Millenialsi, pokolenie Y. Ważne dla nich daty określa nie historia, ale konsumpcja i popkultura – pierwsze portale społecznościowe, fast foody na ulicach, nowe narkotyki, coraz cieńsze laptopy, podróże bez paszportu, muzyka z całego świata w kieszeni spodni.
Są i ci najmłodsi. Co ukształtuje ich doświadczenia – tego nie wiemy.
Co ten międzypokoleniowy dialog z Wyspiańskim, seans zbiorowej pamięci, powie nam o nas samych i dzisiejszej Polsce?
Czego się boimy, wstydzimy, czego pragniemy?

pisała o idei spektaklu jego dramaturg Magdalena Zaniewska.

Spektakl bierze udział w IV edycji Konkursu na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej "Klasyka Żywa”.

Klasyka żywa

Przypomnijmy, że program dotacyjny „Kultura dostępna” służy ułatwieniu dostępu do kultury i integracji społecznej. W jego ramach można się ubiegać o dofinansowanie projektów skoncentrowanych na nieodpłatnym uczestnictwie osób o utrudnionym dostępie do kultury. Odbiorcami dofinansowanych zadań mają być przedstawiciele różnych grup m.in.: dzieci i młodzież szkolna, osoby starsze i z niepełnosprawnością, a także tych środowisk, które z powodu barier mentalnych, kulturowych czy prawnych pozostają poza obiegiem życia kulturalnego i społecznego. 

Więcej o spektaklu

Fot. Andrzej Grabowski 

Na zdjęciu: Michał Przybyła, artysta - tancerz Polskiego Teatru Tańca 

belka