24.11.2018
„Polka” wśród najnowszych osiągnięć polskiej sceny tańca
Polka podczas X Dni Sztuki Tańca

25 listopada o godz. 18.00 na Scenie Kameralnej Teatru Wielkiego – Opery Narodowej zagości „Polka” Polskiego Teatru Tańca. Spektakl odbędzie się w ramach X Dni Sztuki Tańca – organizowanego przez Teatr Wielki – Operę Narodową i Polski Balet Narodowy dorocznego przeglądu baletowego, który w setną rocznicę Odzyskania Niepodległości przez Polskę  poświęcony jest w całości najnowszym osiągnięciom polskiej sceny tańca.

„Polka” w reżyserii Igora Gorzkowskiego i w choreografii Iwony Pasińskiej zaprezentowana zostanie obok przedstawień Baletu Dworskiego Cracovia Danza i Polskiego Baletu Narodowego, którego spektakle spinają klamrą program X Dni Sztuki Tańca. Festiwal otworzył premierowy wieczór pt. „Nasz Chopin”, obejmujący nowe choreograficzne interpretacje koncertów fortepianowych Fryderyka Chopina, przygotowane przez Liama Scarletta (Koncert e-moll) oraz Krzysztofa Pastora (Koncert f-moll). Ostatnią festiwalową propozycją będzie autorska realizacja Izadory Weiss Darkness. Większość prac choreograficznych zostało zainspirowanych twórczością kompozytorów polskich – również „Polka” Polskiego Teatru Tańca. Muzykę do spektaklu stworzył prof. Zbigniew Kozub - kompozytor, organista, prof. nadzwyczajny Akademii Muzycznej w Poznaniu, laureat dziewięciu nagród w konkursach kompozytorskich, autor takich utworów, jak „Altum silentium na skrzypce i taśmę” (2007), „Altum silentium II na kwintet akordeonowy” (2007), „INTeraLIA na fortepian” (2007), „INTer aLIA II na taśmę” (2007) czy „Korowód według Wyspiańskiego na orkiestrę” (2007).

Przypomnijmy, że „Polka” była pierwszą w Roku Bogów 2018 premierą Polskiego Teatru Tańca, którego idea zogniskowana jest wokół „boskich” spraw, symboliki i postaci. Rok Bogów jest częścią programu działalności Polskiego Teatru Tańca na lata 2016-2020, oddającego hasło „Polski/wielko-polski”, który ma zadanie gloryfikować polską sztukę.

Więcej o spektaklu

Więcej o X Dniach Sztuki Tańca

Fot. Andrzej Grabowski