29.11.2018
"Inicjacja" odwiedza festiwal InShadow w Lizbonie
Inicjacja na InShadow festival

„Inicjacja” – eksperymentalny film krótkometrażowy w reżyserii Iwony Pasińskiej, wyprodukowany przez Polski Teatr Tańca w 2017 roku -  przeszła do finału kolejnego konkursu video – dance. 29 listopada odbyła się prezentacja filmu w ramach International Competition of Video Dance  w  Teatro do Bairro w Lizbonie.

Międzynarodowy konkurs, w którym bierze udział 56 filmów z 16 krajów, jest nieodłączną częścią InShadow Lisbon Screendance Festival – jedynego festiwalu filmów tańca, organizowanego w stolicy Portugalii. Wspólną cechą różnorodnych pod względem tematycznym i formalnym produkcji  jest próba odkrycia istoty związku spajającego medium filmowe i ciało w ruchu w integralną wypowiedź artystyczną.

Nagrody przyznane zostaną w kategoriach: Najlepszy Film Międzynarodowy, Najlepszy Film Portugalski i Najlepszy Reżyser Portugalski. Swojego laureata wyłoni także festiwalowa publiczność.

Festiwal InShadow jest obecnie jedynym przeglądem filmów tańca w Lizbonie. W ciągu 10 lat istnienia odwiedził  również inne miasta, m.in. Porto, Bukareszt, São Paulo, Rio de Janeiro, Santiago de Chile i Buenos Aires. Stanowi interdyscyplinarną platformę dialogu między reżyserami, choreografami i artystami multimedialnymi, umożliwiając im promocję prac w skali międzynarodowej.

Przypomnijmy, że „Inicjacja” otrzymała dotychczas dwie nagrody główne podczas międzynarodowych festiwali filmów - Best of Fest na Arts Triangle Dance Film Festival w Dallas oraz nagrodę główną w kategorii „Najlepszy film międzynarodowy” w 3. edycji Mexico City Videodance Festival. Znalazła się także m.in. w finale międzynarodowego konkursu filmów krótkometrażowych (DADC International Short Dance Film Competition) w Saint-Etienne we Francji i w oficjalnych selekcjach trzeciej edycji konkursu RIFF: R.E.D. International Film Festival w Norwegii oraz Thessaloniki Cinedance International Festival i Choreoscope – International Dance Film Festival Barcelona. Została włączona do programów ADF's Movies By Movers Film Festival 2018 w Stanach Zjednoczonych i 9. edycji The San Francisco Dance Film Festival.

Więcej o festiwalu

Więcej o filmie „Inicjacja”

Link do filmu „Inicjacja”