07.03.2019
ROZMÓWNICA: Dlaczego nie "ta tańca"? DANCING POZNAŃ "Kobiety do/od tańca"

7 marca, w przeddzień Międzynarodowego Dnia Kobiet, o godz. 18.30 zapraszamy do Studio PTT przy ul. Koziej 4 na kolejną rozmównicę - dyskusję o tańcu - którą poświęcimy tematowi kobiecości w tańcu i wielobarwnej obecności kobiet w świecie tańca. Wraz z zaproszonymi gośćmi - badaczką sztuk widowiskowych prof. Dobrochną Ratajczakową, autorką tekstu do monografii jubileuszowej przygotowanej z okazji 45 - lecia Polskiego Teatru Tańca,  oraz tancerką, choreografką i nauczycielką jogi Anną Haracz będziemy się zastanawiać nad kategorią sztuki kobiecej w kontekście tańca współczesnego. 

Przyjrzymy się fascynującym biografiom, wybitnym kreacjom i pionierskim wizjom choreograficznym, stworzonym przez artystki, choreografki, tancerki - kobiety.

Jaka była droga do artyzmu owianych legendą wielkich tancerek baletu romantycznego i wielkich indywidualności modern i post modern dance?

W jaki sposób walczyły o swoje terytorium w świecie tańca?

Przy pomocy jakich środków taniec wyraża nasze relacje z ciałem?

Na ile choreografkę - kobietę pociąga kobiecość jako temat?

A może ciekawsze jest spojrzenie „z zewnątrz” na temat kobiecości, jak to się stało w spektaklu „Polka” Polskiego Teatru Tańca, którego reżyserem jest… Igor Gorzkowski?

Jakie to doświadczenie: być kobietą - niezależną choreografką w Polsce 2019? 

Co dziś oznaczają słowa Isadory Duncan, pochodzące z wydanego w Berlinie „Tańca przyszłości”? 

"Będzie tańczyła zmienne życie natury (...), z każdej części jej ciała promieniować będzie świetlista inteligencja. (...) Będzie tańczyć wolność kobiet."

Czy brzmią dziś aktualnie, czy - jednak - trochę archaicznie? 

Te - i inne - pytania zadamy naszym gościom i sobie nawzajem.

A o 19.30 rozpocznie się potańcówka „Dancing Poznań. Kobiety od/do tańca”. Improwizację taneczną z sekwencjami joga dance flow poprowadzi Anna Haracz. Następnie zapraszamy do wspólnego tańca, solo, w grupach i w duetach, przy dźwiękach kobiecych utworów i głosów, ale… nie tylko! Akompaniować jej będzie Radek Bekieler, muzyk, instrumentalista, posługujący się instrumentami metalowymi typu handpan i Rav Drum, a od ponad trzech lat zainteresowany tzw, sound healing (uzdrawianiem dźwiękiem). Wykonuje intuicyjne masaże dźwiękowe za pomocą mis tybetańskich, głosu i innych instrumentów. Gra improwizowane koncerty relaksacyjne, ceremonie dźwięku i wspomaga dźwiękowo zajęcia ruchowe typu joga i inne. 

WSTĘP WOLNY!

Rozmównice to cykl spotkań, w którym przy wsparciu ekspertów pragniemy wspólnie kształtować język do dyskusji o wrażeniowej i znaczeniowej stronie tańca. Pragniemy, aby Polski Teatr Tańca stał się przyjaznym miejscem do prowadzenia dyskusji, dialogowania i oświetlania tego zjawiska z różnych perspektyw. Staramy się łączyć dyskusje teoretyczne z praktyką performatywną, odsłaniając kulisy działań tancerzy i gości spotykających się nad wspólnym dziełem w Polskim Teatrze Tańca. 

Mamy dla Państwa kolejną jubileuszową niespodziankę - osoby, które 7 marca jako pierwsze przybędą do studio Polskiego Teatru Tańca przy ul. Koziej 4 na rozmównicę pt. „Dlaczego nie ta tańca?”, otrzymają od nas bezpłatne zaproszenia na spektakl „Wesele.Poprawiny”, który zaprezentujemy 9 marca o godz. 20.00 w Auli Artis. Do rozdysponowania jest 10 miejsc. Będzie można dokonać wyboru pomiędzy pojedynczym i podwójnym zaproszeniem.