23.05.2019
ROZMÓWNICA: Porozmawiajmy o przestrzeni w ruchu!
Jak przestrzeń tańczy?

Polski Teatr Tańca kontynuuje cykl comiesięcznych „rozmównic” - dyskusji o wrażeniowej i znaczeniowej stronie tańca i ruchu z udziałem gości - teoretyków i praktyków ruchu.

23 maja o 18.30 w obecnej siedzibie Polskiego Teatru Tańca przy ul. Koziej 4 w Poznaniu spotkamy się z prof. Agnieszką Jelewską, pracowniczką Instytutu Teatru i Sztuki Mediów, teatrolożką, medioznawczyną, dyrektorką i współzałożycielką Humanities/Art/Technology Research Center na  Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Anną Nowak, tancerką, choreografką, pedagogiem, regularnie współpracującą ze Studio Wayne McGregor w Londynie i wieloma prestiżowymi instytucjami na całym świecie.

Nasze spotkanie nosić będzie tytuł „Jak przestrzeń tańczy?”

W pierwszej części spotkania planujemy kilkunastominutowe prezentacje, w których Anna Nowak i prof. Agnieszka Jelewska przypomną wybrane projekty własne. Będą to prace eksplorujące jako temat - przestrzeń, miejsce, lokalizację, określoną przez ingerencję człowieka, historię, architekturę, urbanizacyjne procesy, ale także przez obecność przyrody ożywionej i nieożywionej, naznaczoną dualizmem ciał i technologii.

Porozmawiamy o eksperymentach z przestrzenią nieteatralną w tańcu współczesnym, teatrze i sztukach wizualnych, o doświadczaniu ruchu w wirtualnej rzeczywistości, o postrzeganiu przestrzeni w czasie ruchu, o najbardziej nieoczekiwanych relacjach między przestrzenią i ciałem w projektach artystycznych, o praktykach poznawania przestrzeni przez świadome ciało oraz o nowych formach narracji o miejscu i czasie, współtworzonych przez byty ludzkie i nieludzkie.

Bezpośrednio po dyskusji, o godz. 19.30, Anna Nowak poprowadzi na żywo ćwiczenie, dotyczące relacji pomiędzy ciałem i przestrzenią, ciałem i architekturą.

Podczas późniejszej potańcówki Dancing Poznań pod wodzą DJ - a Cedro i wodzireja Roberta Chodyły pt. „Nieludzkie ciała” inspirować się będziemy potencjałem ruchowym somatechnologicznych form bytu -  maszyn, cyborgów, wirtualnych awatarów, sztucznej inteligencji. 

Przypomnijmy, że „rozmównice” to cykl czwartkowych spotkań dyskusyjnych, podczas których pragniemy, przy wsparciu ekspertów reprezentujących różne dziedziny nauki i sztuki, kształtować język do dyskusji o sztuce ruchu, a także budzić zainteresowanie tą ulotną sztuką w jak najszerszym, interdyscyplinarnym i międzypokoleniowym gronie odbiorców.

Zapraszamy Państwa serdecznie!