25.05.2019
"Brzemię", "45" i CODA
Polski Teatr Tańca na festiwalu CODA

Polski Teatr Tańca zagości podczas V Konfrontacji Tańca Współczesnego CODA. 25 maja o godz. 9.55 w Centrum Kultury „Browar B” we Włocławku odbędzie się prezentacja filmu tańca pt. „Brzemię” w choreografii i reżyserii Iwony Pasińskiej. Przed ogłoszeniem wyników konkursu, który odbywa się w kategoriach wiekowych do 12 lat, 13-16 lat i powyżej 17 lat, będzie okazja do obejrzenia przedpremierowego fragmentu spektaklu pt. „45”, który w kontekście zbliżającej się kulminacji jubileuszu Polskiego Teatru Tańca przygotowuje Jacek Przybyłowicz.

Podczas V Konfrontacji Tańca Współczesnego CODA we Włocławku zobaczymy pokaz choreograficznego procesu twórczego z udziałem publiczności, tancerek PTT - Agnieszki Sary Jachym i Evelyn Blue oraz Jacka Przybyłowicza.

„45” to jubileuszowa, pełnometrażowa premiera Polskiego Teatru Tańca wieńcząca czterdziesty piąty sezon artystyczny zespołu założonego przez Conrada Drzewieckiego w 1973 r. Spektakl będzie miał formę interaktywnej podróży z udziałem publiczności, site specific w przestrzeni hali wystawienniczej Międzynarodowych Targów Poznańskich. Konstrukcja spektaklu jest pochodną historii PTT, który od chwili swojego powstania jest zespołem nieposiadającym własnej sceny. Formuła ''wędrującego'' przedstawienia będzie możliwa do odtworzeniapo premierze w innej, dowolnej przestrzeni architektonicznej, jak również w nowej siedzibie zespołu, która w bliskiej perspektywie stanowi kluczowy element rozwoju najstarszego teatru tańca w Polsce. Ideą twórców „45” jest wyjście poza tradycyjną formę korelacji choreografa i kompozytora. W pierwszej fazie powstaną obrazy choreograficzne, które na kolejnym etapie prac zostaną połączone i wzbogacone o warstwę muzyczną kwartetu jazzowego tworzącego ilustrację jam session. Istotnym pozamuzycznym elementem narracji będą fragmenty kronik, recenzji, opisów i publikacji naukowych Polskiego Teatru Tańca z lat 1973-2018 stanowiących oś dramaturgiczną „45”.

Premiera „45” odbędzie się 29 czerwca o godz. 21.00 w hali MP2 Międzynarodowych Targów Poznańskich, w ramach programu „Poznań na Malcie”.

fot. Andrzej Grabowski