06.06.2019
ROZMÓWNICA: Jak uczymy się poprzez ciało?
Dlaczego ucieleśniamy wiedzę? - rozmównica

Dlaczego ucieleśniamy wiedzę? Jak to się dzieje, że ciało jest źródłem wiedzy i narzędziem jej zdobywania? W jaki sposób ciało wyraża zdobytą wiedzę?– te i inne pytania będą nam towarzyszyć podczas kolejnego spotkania w cyklu „rozmównica”, które tradycyjnie organizujemy w czwartek, 6 czerwca o godz.18.30 na Dziedzińcu Szkoły Baletowej przy ul. Gołębiej 8 w Poznaniu.

Do dyskusji zaprosiliśmy dr Dominikę Byczkowską – Owczarek z Instytutu Socjologii Uniwersytetu Łódzkiego, której zainteresowania naukowe obejmują socjologię ciała, a także socjologię medycyny i psychologię społeczną. Byczkowska – Owczarek  jest autorką licznych publikacji na temat przekazywania znaczeń w ruchu oraz w procesie nauczania tańca, prowadzi też badania nad ciałem jako zapisem społecznej wiedzy i doświadczeń. Kilkakrotnie współpracowała z prof. Honoratą Jakubowską z Instytutu Socjologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, której artykuł pt . Uczenie się poprzez ciało. Wiedza ucieleśniona w tańcu, zamieszczony w monografii jubileuszowej przygotowanej z okazji 45 – lecia Polskiego Teatru Tańca, będzie jednym z kontekstów naszej rozmowy.

Spotkamy się także ze znakomitymi praktykami wytwarzania znaczeń w ruchu. Naszym gościem będzie Mirosław Różalski, dyrektor Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Olgi Sławskiej Lipczyńskiej w Poznaniu, pedagog, pierwszy choreograf wywodzący się z zespołu Polskiego Teatru Tańca, dyrektor artystyczny teatru w latach 1987 – 88. Spotkamy się z Jackiem Przybyłowiczem – tancerzem, choreografem, przez wiele lat związanym z zespołem Kibbutz Contemporary Dance Company, w latach 2009-2014 dyrektorem Baletu w Teatrze Wielkim w Poznani, twórcą trzech choreografii przygotowanych we współpracy z Polskim Teatrem Tańca – „Naszyjnik gołębicy” (2003), „Barocco” (2004) oraz „Jesień Nuembir” (2008), regularnie pojawiającym się na zagranicznych festiwalach m.in. we Włoszech, Francji, na Cyprze, w Niemczech, Czechach, Rumunii, Szwecji, Danii, Norwegii, Chinach, USA, Tunezji czy Rosji.

Przybyłowicz i Różalski przygotowują premiery, które zwieńczą jubileuszowy sezon 45 – lecia Polskiego Teatru Tańca – 22 czerwca o godz. 21.00 w hali MP2 Międzynarodowych Targów Poznańskich zobaczymy „Śledztwo” w choreografii i reżyserii Mirosława Różalskiego , 29 czerwca w tym samym miejscu i o tej samej godzinie – „45” w choreografii Jacka Przybyłowicza.

Poza rozmową o metodach i technikach ucieleśniania wiedzy w praktyce tańca choreografowie  zaprezentują swój sposób pracy z tancerzami, ucząc – w choreograficznym  duecie - krótkiego – oczywiście dostępnego na każdym poziomie zaawansowania – fragmentu choreografii, nawiązującego do tematu 45 – lecia Polskiego Teatru Tańca.  

Na zakończenie (ok. godz. 19.30)  – nie tylko czerwcowej rozmównicy, ale całego sezonu „rozmównic”, podczas których pragniemy, przy wsparciu ekspertów reprezentujących różne dziedziny nauki i sztuki, kształtować język do dyskusji o sztuce ruchu, odbędzie się potańcówka DANCING POZNAŃ.

Bądźcie Państwo z nami koniecznie podczas ostatniej w tym sezonie „rozmównicy”!