12.07.2019
W czwartej edycji festiwalu RIFF
Boria

„Brzemię” w reżyserii Iwony Pasińskiej i wykonaniu zespołu Polskiego Teatru Tańca znalazło się w oficjalnej selekcji filmów zgłoszonych do czwartej edycji konkursu RIFF: R.E.D. International Film Festival w Norwegii. W ubiegłym roku na tymże festiwalu prezentowana była „Inicjacja” - produkcja Polskiego Teatru Tańca z 2017 roku. 

Misją festiwalu jest budowanie mostów pomiędzy różnymi gatunkami sztuk performatywnych. Organizatorzy pragną pokazywać dzieła filmowe, których twórcy kładą duży nacisk na ruch i taniec, lecz także interdyscyplinarną ekspresję. Nazwa festiwalu nawiązuje do znaczenia słowa „riff” w jazzie, które oznacza improwizowaną i energetyczną frazę muzyczną, będącą wyrazem nieskrępowanej twórczej wyobraźni i łączącą się z ideą wolności w kreacji.

Festiwal narodził się w lipcu 2015 roku. Odbywa się w miejscowości Eina, w okolicach Oslo. W tym roku potrwa od 5 do 12 lipca 2019 roku. 

Przypomnijmy, że pierwszy i ostatni kadr krótkometrażowego filmu „Brzemię” wypełnia obraz Zofii Stryjeńskiej „Pory roku. Listopad - grudzień (Korowód I – z jeleniem), wyrastający z inspiracji polską i huculską kulturą ludową. Dynamika kipiącego życiem płótna, będącego kwintesencją stylu dekoracyjnego w malarstwie polskiego dwudziestolecia, skłania do uruchomienia akcji, obudzenia płaskiej kompozycji, wprowadzenia żywego ruchu. Iwona Pasińska potraktowała malarskie ujęcie - mieniący się wszystkimi barwami korowód postaci - jako impuls do skomponowania choreografii i budowania kolejnych scen, składających się na metaforę życia w zbiorowości, przemieszczania się na linii życia, doświadczania dobra i zła, szczęścia i bólu, niezmienności rytmu natury i zmiennych kolei losu.

Warstwę wizualną 9 - minutowego filmu współtworzą zaczerpnięte z malarstwa Stryjeńskiej motywy ornamentacyjne. Fragmentaryczną narrację budują słowa pieśni tradycyjnych w aranżacji i wykonaniu Kapeli Maliszów, które nakładają się na język tańca współczesnego.

Fot. Andrzej Grabowski 

Więcej o festiwalu

Link do filmu