11.07.2019
Srebrna "Inicjacja"
Srebrna Inicjacja
Srebrna Inicjacja

Niezależne, oryginalne, z całego świata -  takie produkcje filmowe składają się na program Annual ReelHeART International Film and Screenplay Festival w Toronto. Podczas 15. edycji festiwalu polskim akcentem była produkcja filmowa Polskiego Teatru Tańca pt. „Inicjacja” w reżyserii i choreografii Iwony Pasińskiej, która otrzymała 2 nagrodę w kategorii „Best Dance or Music Related Film” ( „Najlepszy film tańca” lub „Film związany z muzyką”).

Misją festiwalu jest promowanie niezależnego kina kanadyjskiego i międzynarodowego, a jego cechą charakterystyczną - nieograniczona gatunkowa różnorodność oraz otwartość na produkcje długo-, jak i krótkometrażowe wywodzące się z kultur całego świata. Innym wyróżnikiem jest prezentowanie zarówno dzieł młodych, obiecujących artystów, jak i tych cieszących się już uznaniem dla swej sztuki. 

Przedsięwzięcie obejmuje 19 kategorii konkursowych, m.in. filmy dokumentalne, teledyski, filmy eksperymentalne, filmy akcji, filmy animowane czy filmy tańca. Nagrody przyznawane są także za najlepsze role męskie i kobiece, dźwięk i montaż oraz scenariusz filmu krótkometrażowego i fabularnego. W tym roku podczas festiwalu prezentowane były filmy z Albanii, Australii. Belgii, Chin, Francji, Niemiec, Włoch, Portugalii, Rosji, USA, Wielkiej Brytanii, Polski I Kanady. 

To kolejne ważne wyróżnienie dla „Inicjacji”, po nagrodzie głównej Best of Fest na Arts Triangle Dance Film Festival w Dallas i nagrodzie w kategorii „Najlepszy film międzynarodowy” w 3. edycji Mexico City Videodance Festival. Przypomnijmy, że film znalazł się m.in. w finale międzynarodowego konkursu filmów krótkometrażowych (DADC International Short Dance Film Competition) w Saint-Etienne we Francji i w oficjalnych selekcjach trzeciej edycji konkursu RIFF: R.E.D. International Film Festival w Norwegii, Thessaloniki Cinedance International Festival, Choreoscope – International Dance Film Festival Barcelona Choreoscope, InShadow Lisbon Screendance Festival oraz EnCore Dance on Film Festival w Atlancie. 

Więcej o Inicjacji 

Więcej o Reelheart

Link do filmu