25.08.2019
12 lat temu odszedł Conrad Drzewiecki
Conrad Drzewiecki

25 sierpnia 2019 roku mija 12. rocznica śmierci Conrada Drzewieckiego, założyciela Polskiego Teatru Tańca - Baletu Poznańskiego, wybitnego tancerza i choreografa, którego wizjonerska pasja, twórcza fantazja i nieskrępowana wyobraźnia stały się zaczynem barwnej i wciąż żywej legendy. 

Ten wspaniały Artysta, przekraczający granice ruchowych przyzwyczajeń i konwencji, chętnie sięgający po folklor i polską muzykę współczesną, autor przełomowych dla polskiego tańca scenicznego choreografii, jak „Cudowny mandaryn”, „Epitafium dla Don Juana” , „Odwieczne pieśni”, „Stabat Mater” czy „Krzesany”, pozostaje dla naszego teatru ważnym - jeśli nie najważniejszym - punktem odniesienia.

Gdyby nie Jego dążenie do niezależności, nasz teatr nie byłby dziś zapewne autonomiczną instytucją kultury. Pragniemy dokończyć jego dzieło, budując własną siedzibę, o której tak marzył. 

Z gronem Tancerzy, którzy współtworzyli Jego zespół, wciąż czujemy mocną więź, którą podtrzymujemy podczas jubileuszy i spotkań, tworzących niecodzienność naszego teatru.

Zaś Jego duch poszukiwania, eksperymentowania, szukania nowych przestrzeni dla sztuki, bodźców do kreacji i środków wyrazu codziennie nam towarzyszy.

Pamiętamy!

Polski Teatr Tańca

fot. Zbigniew Staszyszyn