25.01.2020
ROZMÓWNICA "Fizyka tańca"
rozmownica

25 stycznia o godz. 17.00 w obecnej siedzibie Polskiego Teatru Tańca przy ul. Koziej 4 w Poznaniu rozpocznie się pierwsze w nowym roku spotkanie w cyklu „rozmównica”. Ruszamy z cyklem teoretyczno - praktycznych spotkań wokół sztuki tańca i ruchu w nowej odsłonie - będziemy je organizować w soboty, która dla wielu naszych widzów jest dniem wolnym od pracy. Naszymi panelistami będą „ruchowi szowiniści”, czyli osoby dla których ruch jest miłością i pasją, a także najważniejszym przejawem życia i jego niezaprzeczalnym dowodem. Najbliższa rozmównica nosić będzie tytuł „Fizyka tańca”. 

Naszymi gośćmi będą: prof. Agnieszka Janiuk z Centrum Fizyki Teoretycznej PAN w Warszawie, - fizyk, astrofizyk i astronom, autorka i współautorka łącznie 120 artykułów naukowych, której nadawcze fascynacje koncentrują się wokół analizy wspólnego ruchu gwiazd i czarnych dziur w tzw. rentgenowskich układach podwójnych. Popularyzując swój obszar badawczy, m.in. podczas wykładów i pokazów w ramach Dni Otwartych Centrum Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika PAN oraz Festiwalu Nauki w Centrum Fizyki Teoretycznej PAN w Warszawie, Pani Profesor wraca do tematu fizyki w tańcu, oglądając tę sztukę przez pryzmat takich zjawisk, jak równowaga sił, zachowanie momentu pędu, oddziaływanie cząstek elementarnych, przeciwdziałanie grawitacji czy ogólna teoria względności. Agnieszka Janiuk jest także praktykiem tańca - sama wykonuje choreografie oraz symulacje komputerowe zainspirowane tematyką badań i obserwacji naukowych. 

W zrozumieniu, z pokonaniem jakich przeszkód wynikających z praw fizyki boryka się każdy sportowiec czy tancerz pomoże nam Rafał Ciećwierz - traceur, członek grupy Sky Freerun, który opowie o formie aktywności fizycznej, jaką jest parkour - stworzona w latach 80 - tych, pochodząca z Francji sztuki przemieszczania się w przestrzeniach miejskich, polegająca na pokonywaniu napotkanych na drodze przeszkód, dostosowaniu ruchów do otoczenia i przemierzania trasy z punktu A do punktu B w sposób jak najszybszy i najefektywniejszy. 

Rafał Ciećwierz pokaże kilka podstawowych technik parkouru, amortyzację skoku, ułożenie ciała podczas lądowania oraz zaprezentuje próbkę flow biegu, będącego połączeniem kilku bardziej zaawansowanych technik parkouru, w przestrzeni Polskiego Teatru Tańca.

Serdecznie zapraszamy do odkrycia zjawisk fizycznych w tańcu, dynamiki parkouru oraz praktycznego doświadczenia siły grawitacji i radości z jej przezwyciężania.