24.03.2020
ROZMÓWNICA ONLINE "Tańce książek" - 28 marca
tance ksiazek1

W najbliższą sobotę 28 marca o 17.00 zapraszamy na profil Polskiego Teatru Tańca na Facebooku. Będziemy odkrywać kolejny nieoczywisty aspekt tańca i choreografii – będzie to związek sztuki ruchu i sztuki książki.

Każda książka wywołuje ruch, zachęca do ruchu – trzeba ją wziąć do ręki, otworzyć, wprawić w ruch kartki podczas czytania… Przekładanie stron nadaje naturalny rytm poznawaniu treści książki, uruchamiając zmysły dotyku, węchu, słuchu i wzroku.

Istnieją jednak książki niejako „zaprojektowane dla ruchu” - o konstrukcji wzbogaconej o dodatkowe elementy, wywołujące aktywność czytelnika. O nich opowie historyczka sztuki Barbara Górecka z Galerii Plakatu i Designu Muzeum Narodowego w Poznaniu, członkini Polskiej Sekcji IBBY (International Board on Books for YoungPeople), specjalizująca się w ilustracji książkowej. Skupimy się na rozmowie i wirtualnym oglądaniu obrazkowych książek wywołujących optyczne wrażenie ruchu, książek – harmonijek, książek – rozkładanek czy książek – animacji, które szybko kartkowane przypominają film rysunkowy.

O związki ruchu z tzw. książką artystyczną, dyscyplinę sztuki, która usamodzielniła się w II połowie XX wieku, obejmującą eksperymenty z formą książki nadające jej charakter environment (sytuacji przestrzennej), obiektu lub instalacji, zapytamy Monikę Polak - absolwentkę Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu, doktor nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa, autorkę doktoratu poświęconego polskiej książce  artystycznej, obronionego na Uniwersytecie Gdańskim. Jak można zamieszkać w książce i poruszać się wraz nią? Co musi się znaleźć w takiej przestrzennej instalacji, aby uzewnętrzniała doświadczenie czytania? Czym jest „Wiatr we włosach książki”? Jak generuje się książka w technologii rozszerzonej rzeczywistości, konstruując się w przestrzeni i poruszając wraz z ruchem odbiorcy?

O tych i o innych formach interakcji z książką, które wykraczają poza czytanie – w sobotę 28 marca o 17.00 na Facebooku Polskiego Teatru Tańca.

Zobacz nagranie.