30.03.2020
Polski Teatr Tańca na antenie TVP Kultura
45

31 marca o godz. 20.30 na antenie TVP Kultura odbędzie się premiera filmu dokumentalnego o Jacku Przybyłowiczu i tancerzach Polskiego Teatru Tańca. Osutą wokół tematu tańca i czasu opowieść, zrealizowaną podczas rejestracji spektaklu „45”na potrzeby telewizji, wyreżyserował Grzegorz Jankowski. Chwilę później, o 20.50, zobaczymy „45” –  jubileuszowy spektakl Polskiego Teatru Tańca w choreografii Jacka Przybyłowicza.

Przypomnijmy, że premiera "45" zwieńczyła 45. sezon artystyczny w Polskim Teatrze Tańca. Ukazuje historię młodych tancerzy, dotykając - w symbolicznym wymiarze - tematu zbiorowości, scalonej pracą zespołową, a także wspólną, świadomą decyzją wyboru sztuki jako sposobu na życie. Przedstawia codzienność tancerzy, ich indywidualności i zbiorowy portret, wtopiony w mijający czas. Twórcy pragną pokazać moment, w którym obecnie znajduje się zespół najstarszego teatru tańca w Polsce. Ideą „45” jest wyjście poza tradycyjną formę korelacji choreografa i kompozytora. Jednym z tematów spektaklu jest podróż, rozumiana jako znak teatru, kompozycja choreograficzna i artystyczne poszukiwanie.

Premiera „45” odbyła się w ramach Malta Festival 2019.

Premiera spektaklu była wpółorganizowana przez Instytut Muzyki i Tańca w ramach Programu "Zamówienia choreograficzne 2019".

fot. Andrzej Grabowski

Więcej o spektaklu