28.04.2020
Telewizyjna premiera "Żniw"
żniwa 1

W przeddzień Międzynarodowego Dnia Tańca, 28 kwietnia o godz. 20.40 zapraszamy na antenę TVP Kultura na kolejną, po spektaklu „45” premierę telewizyjną Polskiego Teatru Tańca pt. ‚Żniwa” w reżyserii Igora Gorzkowskiego i choreografii Iwony Pasińskiej. 

Spektakl nawiązuje do obrzędów towarzyszących żniwom oraz cyklu prac rolnych, natury i życia człowieka - zarówno w planie etnograficznym (inspirowanym m.in. pracami Oskara Kolberga oraz "Rokiem Polskim" Zofii Kossak), jak i w szerszym ujęciu antropologicznym i filozoficznym.

Fabularną oś spektaklu wyznacza motyw powrotu Odysa, na podstawie eposu Homera, oraz "Powrotu Odysa" Stanisława Wyspiańskiego.

Wykonawcy - tancerze Polskiego Teatru Tańca wcielają się w role protagonistów, eksplorując różne warianty wydarzeń w przestrzeni ruchu i słowa. Fizyczna i psychologiczna intensywność działań wkomponowana została w ascetyczną oprawę wizualną spektaklu. W warstwie muzycznej wykorzystano kompozycje Eugeniusza Rudnika,pioniera polskiej muzyki elektronicznej. 

Partie wokalne, w oparciu o motywy polskiej muzyki tradycyjnej, stworzył i wykonuje Adam Strug,

Premiera "Żniw" zainaugurowała nowy program artystyczny Polskiego Teatru Tańca na rok 2017 – „Rok Guślarzy”.

Kilka minut przed telewizyjną premierą  "Żniw", o godz. 20.20 rozpocznie się emisja filmu dokumentalnego w reżyserii Grzegorza Jankowskiego, pokazującego proces powstawania spektaklu z perspektywy twórców – choreograf Iwony Pasińskiej i artystów – tancerzy Polskiego Teatru Tańca.

fot. Andrzej Grabowski