25.04.2020
ROZMÓWNICA ONLINE "Narodowość tańca"
naro tańca

W najbliższą sobotę 25 kwietnia o godz. 17.00 serdecznie zapraszamy na cykliczną rozmównicę - czyli rozmowę o nieoczywistych aspektach sztuki tańca współczesnego, która odbędzie się wyłącznie online, na profilu FB Polskiego Teatru Tańca. 

Dyskusja nosić będzie tytuł „Narodowość tańca”. A odkrywać będziemy urok, wspólnotowy charakter oraz odrębność i niepowtarzalny koloryt polskich tańców narodowych.

Spotkamy się z dr hab. Tomaszem Nowakiem, muzykologiem i antropologiem tańca, zatrudnionym w Instytucie Muzykologii Uniwersytetu Warszawskiego. Nowak jest znawcą koncepcji i przemian tańca narodowego w Polsce, autorem rozprawy pt. Taniec narodowy w polskim kanonie kultury. Źródła, geneza, przemiany, twórcą artykułów poświęconych polskim tradycjom tanecznym i muzycznym na Kresach i tańcom mniejszości narodowych w Polsce, członkiem International Council for Traditional Music.

Drugim gościem będzie Jarosław Świątek, absolwent Akademii Muzycznej w Łodzi na kierunku Choreografia i Technika Tańca oraz Studium Choreograficznego w Krakowie o specjalności Taniec Ludowy i Narodowy. Ten choreograf i pedagog, adaptator na scenę tańców okolic Częstochowy, od 1993 roku związany jest z Zespołem Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny - początkowo jako tancerz-solista, następnie kierownik baletu, a obecnie  - kierownik artystyczny.

Porozmawiamy o tym, co pociągającego mają w sobie polskie tańce narodowe, który z nich jest najstarszy, co składa się na ich kanoniczną „wielką piątkę”, jak zmieniała się popularność tańców narodowych „wczoraj” i „dziś”. 

Zapytamy ekspertów, dlaczego wciąż warto się uczyć poloneza, kujawiaka, mazura, krakowiaka i oberka i przy jakich okazjach społecznych te tańce wciąż nam towarzyszą. 

Podpowiemy też, jak tańczyć poloneza - najstarszy spośród polskich tańców narodowych -  aby oddać ducha tego tańca - wywodzącego się z dworskiego ceremoniału, majestatycznego, korowodowego, wyrażającego powagę i szlachetność oraz wzajemny szacunek w relacjach damsko - męskich.

Kwietniowa rozmównica jest spójna tematycznie z akcją Narodowe Tańczenie, organizowaną przez Polski Teatr Tańca w Międzynarodowym Dniu Tańca.

Niebawem więcej szczegółów!

 

Link