29.04.2020
Narodowe Tańczenie online w Międzynarodowym Dniu Tańca

Zbliżający się Międzynarodowy Dzień Tańca jest dla Polskiego Teatru Tańca okazją do roztańczenia przestrzeni Internetu.  

W tym wyjątkowym dniu planowaliśmy akcję społeczną w scenerii miasta - Narodowe Tańczenie - pod patronatem prezydenta Miasta Poznania Jacka Jaśkowiaka.  


Taneczny korowód w rytmie poloneza przemieszczający się ul. Taczaka w Poznaniu porywać miał jak największą liczbę osób do delektowania się urodą najstarszego polskiego tańca narodowego.
Niestety z powodu pandemii koronawirusa wydarzenie nie ma szansy zjednoczyć nas fizycznie w jednym miejscu i czasie.

Możemy natomiast przenieść je online i w wirtualnej rzeczywistości razem zatańczyć.  

Oto nasza propozycja – w najbliższą środę 29 kwietnia na naszym profilu FB opublikujemy materiał filmowy z udziałem zaproszonych Gości, który zapoczątkuje wspólne wykonanie poloneza „w sieci”.

A będzie ono możliwe, ponieważ wszystkich chętnych – a mamy nadzieję, że będzie ich bardzo wielu – zachęcamy do współtworzenia zbiorowego tańca poprzez zamieszczenie w komentarzu pod filmem zdjęcia lub krótkiego nagrania pokazującego własne wykonanie dostojnego tańca polskiego, wywodzącego się z ceremoniału polskich dworów magnackich i szlacheckich, wciąż z przyjemnością tańczonego podczas studniówek czy wesel.

Co ważne – mile widziane są zarówno tradycyjne wersje, odtwarzające kanoniczne kroki, figury i majestatyczny charakter poloneza (podpowiemy jeszcze, jak w zgodzie z tradycją go tańczyć, sporo na ten temat znajdą Państwo na YT i FB w rozmównicy „Narodowość tańca”) , jak i freestyle’owe interpretacje z dużą dozą improwizacji i spontaniczności.

Z mnogości nadesłanych materiałów powstanie gromadny taniec zespołowy online, posuwający się barwnym, ruchliwym wężem w ślad za podążającymi w pierwszych parach Gośćmi.

Liczymy na Państwa gorący odzew!

Wydarzenie odbywa się w ramach akcji tańczMY, której patronem jest Instytut Muzyki i Tańca.

 

 

 

 

TANCZMY

 

 

 

Z najlepszymi życzeniami z okazji Międzynarodowego Dnia Tańca,

aby taniec nas zawsze łączył, nigdy dzielił i pomagał nam się spotkać. 


Iwona Pasińska i Zespól Polskiego Teatru Tańca