16.05.2020
ROZMÓWNICA ONLINE "Taneczność teatru - część pierwsza"
slider fest 2019

16 maja o godz. 17.00 - w Dniu Teatru Publicznego, przeniesionym w tym roku do przestrzeni Internetu, Polski Teatr Tańca zaprasza na swój profil FB, na cykliczną „rozmównicę” pt. „Taneczność teatru”, poświęconą obecności ruchu, gestu i tańca w różnych odmianach widowiska teatralnego. 

 

czekamy

 

 

Zależy nam na wielości perspektyw i na spojrzeniu na ruch sceniczny różnymi oczami.

Pragniemy, aby w jednej dyskusji spotkali się ze sobą twórcy reprezentujący rozmaite - estetyczne i pokoleniowe - perspektywy widzenia zjawiska ruchu w teatrze. 

Jak używa się ruchu jako środka ekspresji w teatrze dramatycznym, postdramatycznym, muzycznym i plenerowym? 

W jaki sposób sposób myślą o ruchu i jakimi metodami pracują z ruchem tancerz, aktor, reżyser i choreograf?

Jak przebiega ich współpraca? 

Zadamy sobie pytanie, jaka jest rola ruchmistrza w procesie tworzenia spektaklu? I kim ta tajemnicza postać jest? 

W tle naszej dyskusji będzie pytanie o fizyczność w teatrze współczesnym i ciało jako - być może dominujący - środek wyrazu.  

Do naszej rozmowy zaprosiliśmy gości, mających niezwykle rozległe doświadczenie pracy w teatrze. Będą to: Henryk Konwiński  - tancerz, choreograf, reżyser teatralny, choreograf niemal wszystkich pozycji baletu klasycznego., bez wątpienia krajowy rekordzista w liczbie wyreżyserowanych przedstawień operetkowych i operowych. Spotkamy się z Pawłem Szkotakiem - twórcą teatru Biuro Podróży, uznawanego za jeden z najciekawszych polskich teatrów alternatywnych, przez 13 lat dyrektora Teatru Polskiego w Poznaniu, reżysera zarówno spektakli plenerowych, m.in. Carmen Funebre, Pijcie ocet panowie, Selenauci, Świniopolis, H of D, Planeta Lem, jak i prezentowanych na tradycyjnej teatralnej scenie, jak Martwa królewna, Zwyczajne szaleństwa, Odwiedziny, Amadeusz, Hamlet czy Otello. Kolejnym rozmówcą będzie Tomasz Wygoda – aktor na stale współpracujący z Teatrem Starym w Krakowie, występujący w spektaklach Krystiana Lupy, Pawła Miśkiewicza czy Michała Zadary. A jednocześnie - autor choreografii do spektakli m.in. Barbary Wysockiej (Zagłada domu Usherów), Michała Zadary (m.in. Fedra; Kartoteka; Chłopcy z Placu Broni), Mikołaja Grabowskiego, Mai Kleczewskiej i Krzysztofa Garbaczewskiego oraz do większości oper przygotowanych w ostatnich latach przez Teatr Wielki – Operę Narodową w Warszawie. Dołączy do nas Wojtek Ziemilski – reżyser teatralny, autor tekstów o sztuce nowoczesnej, artysta wizualny, tworzący prace na pograniczu teatru, sztuk wizualnych i choreografii. Jego spektakle „Mała narracja”, „Prolog” czy „Mapa”, eksplorują nowe formy teatru dokumentalnego, podobnie jak „Jeden gest” - spektakl o świecie języka migowego, opowiadający o porozumiewaniu się ze światem bez słów. W czerwcu 2018 roku premierę w Komunie // Warszawa miał "Spektakl dla turystów", kameralny projekt oparty na choreografii Marii Stokłosy - tym bardziej niezwykły jako przykład współpracy reżysera z choreografką, że oparty na każdorazowej improwizacji. 

Zapraszamy Państwa do dostrzeżenia wszystkich teatralnych przejawów ruchu. 

Do odkrywania wieloznaczności ruchu w teatrze.

Cyklowi "rozmównic" patronuje kwartalnik "Taniec".

Wydarzenie odbywa się w ramach Dnia Teatru Publicznego, którego organizatorem jest Instytut Teatralny im. Z. Raszewskiego w Warszawie.

Więcej o akcji

 

 

it wersja pełna

 

 

mdkin 2020