23.05.2020
ROZMÓWNICA ONLINE "Taneczność teatru - część druga"
online

23 maja o godz. 17.00 zapraszamy profil FB Polskiego Teatru Tańca na rozmównicę online pt. „Taneczność teatru - część druga”, organizowaną z okazji Dnia Teatru Publicznego.

 

czekamy

 

Będziemy kontynuować dyskusję poświęconą fizyczności we współczesnym teatrze, w którym komponowany ruch oraz świadomość ciała pełnią bardzo istotną rolę. 

Porozmawiamy o rozmaitych zastosowaniach gestu, tańca, ruchu i bezruchu. Zastanowimy się, czy ruch sceniczny jest nowym teatralnym zjawiskiem i czym różni się od choreografii? Kim jest „ruchmistrz”? Na czym polega choreografia w zadaniach czysto aktorskich? Jak wpływa na wizualność i muzyczność spektaklu? Pochylimy się nad rolą ruchu w spektaklu na poziomie energetycznym i zjawiskiem czerpania przez teatr z technik i stylów tańca, m.in. z tańca konceptualnego. 

Naszymi gośćmi będą Jadwiga Majewska - krytyk, teoretyk, kuratorka międzynarodowych projektów artystycznych, badawczych i edukacyjnych, wykładowca, autorka tekstów w Teatrze, Didaskaliach, Znaku czy Dwutygodniku, autorka opracowań dwóch antologii tekstów o tańcu współczesnym. Spotkamy się z Natalią Korczakowską, reżyserką spektakli teatralnych, m.in. Stanisława Lema Solaris dla TR Warszawa czy adaptacji Berlin Alexanderplatz Alfreda Döblina, dyrektorką artystyczną Teatru Studio teatrgaleria w Warszawie, reżyserką spektakli operowych. Dołączy do nas Weronika Pelczyńska, tancerka, choreografka, autorka solowego spektaklu Yvonne Yvonne - remiksu twórczości Yvonne Rainer, współtwórczyni spektaklu Fire is raging in your hair w choreografii Anny Nowickiej, zaangażowaną  w tworzenie choreografii oraz ruchu scenicznego do sztuk w reżyserii Agnieszki Glińskiej. Gościć będziemy Weronikę Szczawińską, reżyserkę teatralną, dramaturżkę, doktorkę nauk o sztuce, tworzącą spektakle mające formę esejów scenicznych, łączących elementy teatru, performance’u, tańca i refleksji teoretycznej, jak Geniusz w golfie w Teatrze Starym w Krakowie czy Nigdy więcej wojny zrealizowany w Komunie Warszawa. 

Cyklowi ‚rozmównic” patronuje kwartalnik Taniec.

Wydarzenie odbywa się w ramach Dnia Teatru Publicznego, którego organizatorem jest Instytut Teatralny im. Z. Raszewskiego w Warszawie.

Więcej o akcji

it logomdkin1