02.07.2020
Malarskie "Brzemię" z nagrodą dla filmu o sztuce
laurel

„Brzemię” Polskiego Teatru Tańca w reżyserii Iwony Pasińskiej otrzymało nagrodę dla najlepszego filmu muzyczno - perfomatywnego na FAFF - Fine Arts Film Festival w Venice, Los Angeles. 

Kalifornijski Fine Arts Film Festival (FAFF) obejmuje filmy poświęcone sztuce oraz samym artystom uprawiającym różne rodzaje sztuki. Organizowany jest w pierwszej połowie czerwca przez Venice Institute of Contemporary Art. W tym roku w selekcji oficjalnej znalazły się 92 filmy z 27 krajów z całego świata, od Australii, Kanady i Brazylii, przez Japonię, Ghanę i Hong Kong po Arabię Saudyjską, Tajwan, Turcję, Holandię i Islandię. 

Film tańca „Brzemię” inspirowany jest malarstwem Zofii Stryjeńskiej - jednej z najbardziej cenionych artystek międzywojnia. Pierwszy i ostatni kadr filmu wypełnia obraz Stryjeńskiej pt. „Pory roku. Listopad - grudzień (Korowód I – z jeleniem), który był częścią panneau dekoracyjnego przedstawiającego miesiące, zaprezentowanego podczas Międzynarodowej Wystawy Sztuki Dekoracyjnej w Paryżu w 1925 r. Reżyserka filmu Iwona Pasińska potraktowała malarskie ujęcie - mieniący się wszystkimi barwami korowód postaci - jako impuls do skomponowania choreografii i budowania kolejnych scen, składających się na metaforę życia w zbiorowości.

Przypomnijmy, że ‚Brzemię” było już prezentowane w Los Angeles podczas LA Dance Film Festival. Znalazło się w jego selekcji oficjalnej i otrzymało nagrodę StandardVision - operatora multimedialnych platform w Los Angeles - pozwalającą na 3 - miesięczną ekspozycję na wielkoformatowym ekranie w centrum Los Angeles .

Więcej informacji o festiwalu

Więcej o filmie „Brzemię”

Link do filmu