25.07.2020
ROZMÓWNICA ONLINE "Żywioły tańca - woda"
żywioły tańca

25 lipca o godz. 17.00 zapraszamy na profil FB Polskiego Teatru Tańca na kolejne spotkanie w cyklu rozmównic pt. Żywioły tańca / woda. Poszukując nieznanych ogniw łączących taniec z różnymi sferami życia ludzkiego i natury, przyjrzymy się sztuce ruchu z perspektywy jej nieoczywistych związków z czterema żywiołami - ziemią, ogniem, powietrzem i wodą. 

Pierwszym tematem przewodnim będzie woda, która staje się przestrzenią coraz śmielszych eksperymentów z zanurzeniem ciała i oddechem, noszących wspólną nazwę podwodnej choreografii. Jest też naturalnym środowiskiem dla rozwoju dyscypliny sportu, łączącej pływanie, gimnastykę artystyczną i taniec, tzw. pływania synchronicznego, zwanego wodnym baletem. 

Naszym gościem będzie Magdalena Kossakowska - wieloletnia solistka Teatru Wielkiego im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu, obecnie spełniająca się w roli choreografa i pedagoga oraz choreografki pływania synchronicznego, która we współpracy z poznańskim klubem sportowym UKS „Dąbrówka” dwukrotnie doprowadziła duet i solo juniorek młodszych do złotego medalu w Mistrzostwach Polski i Olimpiadzie Młodzieży. 

Będzie z nami Natalia Wilk - tancerka, researcherka, instruktorka freedivingu, specjalizująca się w tańcu pod wodą, prowadząca warsztaty z wodnych technik somatycznych, autorka krótkich filmów tanecznych i bloga o wodnych miastach, współorganizatorka festiwali tańca, twórczyni solowej choreografii „GLOBAL WAR{ming}! exercise”, będącej refleksją-spekulacją, jakbyśmy żyli, gdyby doszło do końca świata w postaci zalania lądu.

Porozmawiamy o pierwszych - historycznie rzecz biorąc - pomysłach na taniec w wodzie, zarówno w sporcie, jak i w sztuce, o możliwościach i ograniczeniach, jakie stwarza woda jako otoczenie dla tańca, o zjawisku podwodnej choreografii, o różnych relacjach taniec - woda, o symbolice wody, o elementach ruchowych składających się na układ w pływaniu synchronicznym oraz o nowych tendencjach w tej dyscyplinie sportu, uwzględniających współpracę z najsłynniejszymi artystami baletu. 

Dopełnieniem spotkania będzie fragment pokazu pływania synchronicznego w choreografii Magdaleny Kossakowskiej i w wykonaniu Oliwii Smektały oraz podwodne solo Natalii Wilk, uchwycone kamerą Gabriela Forestieri.

Patronem medialnym cyklu rozmównic jest kwartalnik „Taniec”.

 

logo taniec