22.08.2020
ROZMÓWNICA ONLINE "Żywioły tańca-powietrze"
ROZMÓWNICA ONLINE "Żywioły tańca-powietrze"

22 sierpnia o godz. 17.00 zapraszamy na profil FB Polskiego Teatru Tańca na kolejne spotkanie w cyklu rozmównic pt. Żywioły tańca - powietrze. Poszukując nieoczywistych koneksji tańca z różnymi sferami życia ludzkiego i natury, przyglądamy się sztuce ruchu z perspektywy jej różnych związków z czterema żywiołami - ziemią, ogniem, powietrzem i wodą. 

Tym razem tematem przewodnim będzie powietrze, które od wieków fascynuje człowieka, a po tym jak tylko ludzie nauczyli się latać stało się też kolejnym środowiskiem, w którym możliwe są różne formy choreografii. Podobnie jak w wodzie, o której mówiliśmy w poprzednim odcinku cyklu, powietrze jest przestrzenią rywalizacji sportowej, która często zbliża się w formie do tańca.

Te wszystkie aspekty poruszymy w rozmowie z absolutnie wyjątkowymi gośćmi - najsłynniejszą polską skydiverką Mają Kuczyńską, wicemistrzynią świata w indoor skydivingu w konkurencji freestyle z 2017 roku, popularyzatorką tej stosunkowo nowej dyscypliny sportu, polegającej na wykonywaniu figur podobnych do tańca w pionowym tunelu aerodynamicznym.

Drugim gościem będzie pilot akrobacyjny, lider i współzałożyciel grupy akrobacyjnej Żelazny ORLEN Wojciech Krupa - były pilot wojskowy klasy mistrzowskiej, teraz pilot cywilny pierwszej klasy, pilot samolotów odrzutowych, wielokrotny Mistrz Polski w akrobacji samolotowej klasy Advanced. Człowiek, który lata lepiej niż bohaterowie filmu Pearl Harbour i w dodatku nie w filmie, tylko w prawdziwym życiu.

Porozmawiamy o tym, jak od użytkowego latania samolotami, czy skakania ze spadochronem, ludzie doszli do formy, która wygląda jak taniec w powietrzu. Opowiemy też o tym, jakim środowiskiem dla tańca jest żywioł powietrza - jakie daje możliwości choreografii, a jakie nakłada ograniczenia. Poszukamy odpowiedzi na pytanie, czy dla ludzi zajmujących się skydivingiem i widowiskowymi odmianami lotnictwa błyskotliwe technicznie manewry i ewolucje to tylko akrobatyka w przestrzeni, czy też w powietrzny ruch i jego kompozycję wpisany jest autentyczny element tańca.

Jakie są relacje muzyki i ruchu w powietrzu, co się dzieje, że zaciera się granica między pilotem a samolotem w powietrznym tańcu i jak skydiver dotyka powietrza - to wszystko i o wiele więcej znajdą Państwo już 22 sierpnia nie tylko na naszym profilu na FB, ale także na You Tube oraz w wersji dźwiękowej na Spotify.

Wersje wideo na wszystkich kanałach wzbogacą fragmenty filmów z podniebnych akrobacji grupy Żelazny ORLEN oraz filmy z pokazów sportowych skydivinvgu w wykonaniu Mai Kuczyńskiej

Patronem medialnym cyklu rozmównic jest kwartalnik „Taniec”.

 

logo