26.02.2021
PREMIERA ONLINE! WALKA O OGIEŃ I WZROST GOSPODARCZY
Walka o ogień

 

 

26 lutego o godz. 19.00 zapraszamy na Obóz Ewolucji i Ciekawości Międzygatunkowej, czyli premierę online najnowszego spektaklu Polskiego Teatru Tańca pt. „Walka o ogień i wzrost gospodarczy”.

Spektakl powstaje we współpracy artystów - tancerzy Polskiego Teatru Tańca z grupą twórców, wyłonioną w konkursie na realizację premiery w Polskim Teatrze Tańca w Roku Szyderców 2020.  

Reżyser Szymon Kaczmarek, choreograf Mikołaj Karczewski, dramaturg Żelisław Żelisławski, scenografka Kaja Migdałek i kompozytor Kamil Tuszyński budują sceniczną wizję procesu ewolucyjnego, obejmującą nie tylko gatunek homo sapiens, ale też międzygatunkową perspektywę walki o przetrwanie i lepsze życie.  

Zaglądając w prehistoryczną przeszłość i patrząc w postapokaliptyczną przyszłość, twórcy zadają sobie pytanie, jak wiele ludzkość zapłaciła za pęd ku rozwojowi, który rozpoczął się w momencie odkrycia ognia, i ile kosztować nas będzie jeszcze wyścig ewolucyjny, gospodarczy i technologiczny. 

Spektakl jest próbą wyobrażenia sobie innych niż ludzka świadomości, wrażliwości i motoryk. I zarazem podróżą poprzez właściwe różnym ziemskim gatunkom sposoby istnienia w świecie, odbywającą się poprzez medium, jakim są ciała tancerzy. Podróż ta obejmuje miliardy lat i niekończoną różnorodność kształtów, jakie może przyjąć życie - od organizmów jednokomórkowych, poprzez ssaki naczelne po fantastyczne materializacje „istnień możliwych”, wywiedzione z koncepcji ewolucji spektulatywnej, poświęconej refleksji nad rozwojem - i wyglądem - gatunku ludzkiego w odległej przyszłości.  

Inspiracjami do stworzenia spektaklu był film „Walka o ogień” Jeana-Jacques'a Annauda oraz publikacje prymatologa Fransa de Waala i ewolucjonisty Dougala Dixona. Jednym z kontekstów pracy autorów „Walki o ogień i wzrost gospodarczy” jest nowy, roczny idiom w Polskim Teatrze Tańca - „Człowiek - Roślina” 2021. Zrodzony z z dostrzegania „spektakli tańca” w zjawiskach przyrody, jest w Polskim Teatrze Tańca czasem intensywnego obcowania z bioróżnorodnością form natury i wszechobecnością ich piękna. Innymi punktami odniesienia są zmiany klimatyczne, realnie się dziejąca apokalipsa, z mniej antropocentrycznego punktu widzenia okazująca się jedną z wielu katastrof, które przetrwał ziemski ekosystem. Apokalipsa, która, rozumiana jeszcze inaczej - na poziomie komórkowym wydarza się codziennie i jest elementem procesu ewolucji.  

„Walka o ogień i wzrost gospodarczy” - albo Obóz Ewolucji i Ciekawości Międzygatunkowej - to spektakl, podczas którego można doświadczyć wszystkich stadiów ewolucji, nabierając innej perspektywy w myśleniu o własnym ciele i człowieczeństwie. To czas odnajdywania w sobie ciekawości spojrzenia na świat z perspektywy innego niż ludzki, żywego organizmu.  

 

Kup bilet (w cenie 30 zł)

Spektakl będzie dostępny na platformie VOD od 26.02.2021 godz. 19.00 do 27.02.2021 do godz. 23.59. 

Bilety można kupować do soboty 27.02. do godz.22.30. 

 

Twórcy spektaklu „Walka o ogień i wzrost gospodarczy” 

Spektakl reżyseruje Szymon Kaczmarek – absolwent Wydziału Reżyserii Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. L. Solskiego w Krakowie. Do tej pory realizował spektakle m.in. w: Teatrze Wybrzeże w Gdańsku, Narodowym Teatrze Starym w Krakowie, Teatrze Dramatycznym w Warszawie, Teatrze Polskim w Poznaniu, Teatrze im. Bogusławskiego w Kaliszu i Teatrze im. Siemaszkowej w Rzeszowie. Współtworzony przez niego spektakl taneczny „Keret” kolektywu Harakiri Farmers zwyciężył w konkursie Nowe Sytuacje na festiwalu Malta 2008. „@linka” na podstawie blogu „Mydziecisieci” w Starym Teatrze w Krakowie (2008) otrzymała I. nagrodę Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego BlogTXT w Schauspielhaus w Grazu. Monodram Macieja Litkowskiego „kalifornia. nieśmiertelni” w reżyserii Kaczmarka zdobył nagrodę publiczności na XV Wałbrzyskich Fanaberiach Teatralnych, zaś „Kupiec wenecki” (Nowy Teatr im. Witkacego w Słupsku) został uznany za najlepsze przedstawienie sezonu 2018/2019 na Festiwalu Szekspirowskim w Gdańsku i otrzymał nagrodę główną: Złotego Yoricka. 

Artystyczne drogi Szymona Kaczmarka i Żelisława Żelisławskiego – dramaturga, autora sztuk i adaptacji teatralnych oraz opracowań muzycznych – przecięły się już wielokrotnie, współpracują ze sobą od 2010 roku. Debiutancka sztuka Żelisławskiego „Srebrne tsunami” miała prapremierę w 2016 roku w Teatrze im. Kochanowskiego w Opolu; na podstawie kolejnej pt. „Kokaina i sprawiedliwość dla wszystkich” powstało przedstawienie będące koprodukcją teatrów w Kaliszu i Wałbrzychu. Oba spektakle wyreżyserował Szymon Kaczmarek. 

Kaja Migdałek ukończyła studia scenograficzne na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Debiutowała tworząc scenografię do spektaklu kolektywu Harakiri Farmers „Keret”. Od tego czasu na stałe współpracuje z Szymonem Kaczmarkiem (m.in. „Nasze miasto”, „Versus”, „Granica”, „Srebrne tsunami”, „Idiota”, „Kupiec wenecki”), a także Maciejem Podstawnym („Ocalenie”, „Skowyt”, „Ku Klux Klan. W krainie miłości”), Piotrem Ratajczakiem („Bez znieczulenia”, „Dwoje biednych Rumunów mówiących po polsku”) i Łukaszem Zaleskim („Morze ciche”, „Atlas wysp odległych”). 

Choreografię do spektaklu tworzy Mikołaj Karczewski - absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. L. Solskiego w Krakowie, zamiejscowego Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu. Artysta współpracuje z wieloma teatrami w Polsce i zagranicą, m.in. jako choreograf z TR w Warszawie czy Narodowym Starym Teatrem  w Krakowie. Grał w spektaklach wielu uznanych reżyserów m. in. w "Hamlecie" w reż. C. Tomaszewskiego, "Położnicach szpitala Św. Zofii" w reż. M. Strzępki, "Stille" W. Klimczyka i D. Knapik oraz w choreografiach Colleen Thomas Young "But the sun came up" czy Joe Altera "if/then" w Lubelskim Teatrze Tańca. Od 2012 roku jest tancerzem duńskiego teatru tańca Granhøj Dans. Za rolę Szarlatana w spektaklu  „Petrushka-Extended” (2016)otrzymał nominację do nagrody teatralnej w Danii w kategorii najlepszy tancerz sezonu. W tym roku można zobaczyć go w choreografii  „An Eve and an Adam”, która otrzymała prestiżową nagrodę Reumert 2019 jako najlepszy spektakl teatru tańca w Danii. 

Muzykę przygotowuje Kamil Tuszyński - kompozytor, producent i wykonawca muzyki teatralnej i filmowej, mutiintrumentalista, performer, DJ, autor słuchowisk, piosenek i aranży. Dotychczas współtworzył spektakle, czytania, performance’y, instalacje audiowizualne i mappingi między innymi w Teatrze Rozmaitości w Warszawie, Teatrze Powszechnym im. Zygmunta Hübnera w Warszawie, Teatrze 21, Narodowym Starym Teatrze im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie, Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, Teatrze Bagatela w Krakowie. Brał udział między innymi w festiwalach Patchlab, Boska Komedia, Genius Loci, Festiwalu Szekspirowskim, Festiwalu Ars Latrans, BaletOFF, i Screen & Sound. 

Poczytaj o przygotowaniach do premiery 

Więcej informacji o konkursie na realizację premiery w Polskim Teatrze Tańca

 

Spektakl jest współorganizowany przez Instytut Muzyki i Tańca w ramach programu własnego Zamówienia choreograficzne 2021, finansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

IMIT logoProgram Zamówienia choreograficzne mdkin

 

patroni medialni:

 

TVP Kultura

 

Kultura Poznan

 

logo miesięcznika kulturalnego IKS

 

 

Kultura u podstaw

 

e-teatr

 

wsparcie medialne:

taniecPolska.pl