29.04.2021
Inauguracja siedziby Polskiego Teatru Tańca - poznaj aktualny program wydarzeń 29 kwietnia!
Inauguracja siedziby Polskiego Teatru Tańca

Pod koniec 2020 roku Polski Teatr Tańca zyskał autonomiczną przestrzeń w Poznaniu. Wieloletnie marzenie o własnym miejscu do pracy i spotkań z widzami stało się rzeczywistością. 

Moment inauguracji nowej siedziby - Międzynarodowy Dzień Tańca, 29 kwietnia tego roku - jest dla naszego zespołu bardzo szczęśliwy i pragniemy się nim podzielić z innymi. 

Inauguracja siedziby Polskiego Teatru Tańca odbędzie się 29 kwietnia w formie streamingu online, który będzie można śledzić na Facebooku i YouTubie Polskiego Teatru Tańca.

Rozpoczniemy ok. 19.13, od emisji wspólnego zdjęcia.

Następnie rozpocznie się akcja Narodowego Tańczenia, tj. prezentacja wspólnego wykonania przez tancerzy Polskiego Teatru Tańca oraz zaproszonych gości najstarszego polskiego tańca narodowego, czyli poloneza (widzowie będą mogli dołączyć własne nagrania tańca w wersji free style i kanonicznej pod streamingiem na FB PTT). Następne punkty programu to wirtualne zwiedzanie teatru, wystąpienia gości, pełniących w tym dniu funkcje publiczne, mapping, toast za pomyślność, emisja życzeń nadesłanych przez naszych przyjaciół i prezentacja bloku filmów wyprodukowanych przez Polski Teatr Tańca w ostatnich latach. 

Zakończenie wirtualnego spotkania planujemy ok. godz. 21.00.

Naszych kochanych Widzów zapraszamy na spektakl "Kurka wodna albo urojenie" 30 kwietnia, na żywo - jeśli z uwagi na pandemię spektakl tego dnia nie będzie możliwy, bilety będą ważne podczas pierwszego spektaklu granego w siedzibie Polskiego Teatru Tańca po wycofaniu obostrzeń. 

Inauguracja wpisuje się w program I Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Tańca „Granice natury - granice kultury”, organizowanego w dniach od 23 do 30 kwietnia przez Polski Teatr Tańca. 

Sprawdź program Festiwalu

fot. Andrzej Grabowski 

O ewentualnych zmianach wynikających z obostrzeń epidemicznych będziemy informować na bieżąco.

***

Polski Teatr Tańca (PTT) od początku istnienia, czyli od 1973 roku, był teatrem bez własnej przestrzeni. Prezentował swoje spektakle na scenach w kraju i za granicą, wynajmując pomieszczenia od poznańskiej szkoły baletowej. 

W grudniu 2020 roku Polski Teatr Tańca przeniósł się do własnej siedziby przy ul. Stanisława Taczaka 8 w Poznaniu. Stało się to możliwe dzięki wsparciu Samorządu Województwa Wielkopolskiego, właściciela nieruchomości przy ul. Stanisława Taczaka 8 i 9a oraz dotacji z funduszy UE, przyznanej przez Zarząd Województwa Wielkopolskiego. W ramach projektu unijnego, dofinansowanego ze środków Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego 2014 - 2020, nastąpiła rewitalizacja frontowego budynku XIX - wiecznej kamienicy oraz dobudowa sali studyjnej (tzw. Dużego Studio) o powierzchni ok. 365 m2, w stylu industrialnym. Budżet inwestycji to ponad 21 mln zł, z czego ponad 8 mln stanowią fundusze europejskie.

W Dużym Studio powstawać będą spektakle Polskiego Teatru Tańca oraz prezentowane będą realizacje zaproszonych zespołów tańca z innych ośrodków polskich i zagranicznych. Sala może gościć ok. 130 widzów w układzie amfiteatralnym i 180 w układzie horyzontalnym. Tę teatralną przestrzeń można dostosować do różnych działań artystycznych, ponieważ infrastruktura pozwala na zmiany układu widowni. Na co dzień Duże Studio służy artystom tancerzom jako przestrzeń do lekcji, prób i nagrań, co jest niezwykle istotne przy prowadzeniu działaności online. Przestrzeń parteru, zwana Małym Studio, wraz z foyer, będzie dedykowana projektom warsztatowym, filmowym, wystawienniczym oraz edukacyjnym. Zielony dziedziniec nawiązujący do funkcjonujących na Luisenstrasse (tak brzmiała nazwa ulicy im. Stanisława Taczaka w czasach zaborów) ogródków podwórzowych daje możliwość organizacji spotkań i pokazów performatywnych na świeżym powietrzu.

Nowoczesne przestrzenie siedziby Polskiego Teatru Tańca tworzą nowe możliwości rozwoju oferty warsztatowej, scenicznej i kulturalnej. Polski Teatr Tańca będzie organizować spektakle teatru tańca dla najmłodszych widzów, warsztaty ruchowe dla dzieci i ich opiekunów, rezydencje artystyczne, zajęcia zapewniające rozwój widowni, pracownie edukacyjne, panele dyskusyjne, wystawy, pokazy filmowe oraz konkursy.