10.03.2017
Odpowiednie dać Tańcowi słowo. Czwartkowe rozmowy o tańcu
Taniec, Polski Teatr Tańca, dyskurs, język taniec

ASPEKTY NOWEGO MODELU KULTURY OPARTEJ NA PROCESIE TWÓRCZYM

To już drugie spotkanie z cyklu, który porusza najistotniejsze zagadnienia związane z przestrzenią sztuki choreograficznej w kontekście eksperymentu. 

Patrząc na historię tańca współczesnego trudno nie zauważyć jego powiązań z awangardą, mimo rzadko stosowanej wspomnianej terminologii w tym obszarze. Niemniej modernistyczny taniec nowoczesny jest utkany z elementów charakterystycznych dla sztuki awangardowej jak: estetyzm, eksperymentowanie z formą ekspresji ruchowej, elitaryzm, podobnie dzieje się w pojawiających się kolejno nurtach kontestujących minione programy estetyczne: postmodern dance, Tanztheater, taniec konceptualny aż po współczesne praktyki choreograficzne.

Awangardowy charakter tańca ze względu na swoją istotę nie wykształcił tak precyzyjnej terminologii, dlatego osadzenie w słowie tej przestrzeni sztuki ma znamiona wyzwania, ale i przedsięwzięcia eksperymentalnego.

23.marca o godzinie 18:00 podczas panelu dyskusyjnego będziemy rozważać o procesie w choreografii z Agatą Siwiak, Hanną Kanecką, Stanisławem Godlewskim oraz Anną Królicą (moderatorką - kurator projektu). Kontynuujemy również prezentację fragmentów spektakli "na żywo" przed dyskusją z ekspertami. Podczas marcowego spotkania zespół Polskiego Teatru Tańca podzieli się z widzami efektami pracy z prób do premiery spektaklu "Ćwiczenia kinetyczne: rytuał biologiczny" w choreografii Tomasza Bazana.

Polski Teatr Tańca / Kozia 4 /

Paneliści: Agata Siwiak, Hanna Kanecka, Stanisław Godlewski

Kuratorka/Moderatorka: Anna Królica

Wstęp wolny

Zapraszamy też na kolejne spotkanie 27.04.2017 godz. 18.00