04.05.2021
"Toporzeł" pośród Najpiękniejszych Książek Roku!
wyróżnienie dla albumu Toporzeł

„Toporzeł” to tytuł choreograficznego projektu filmowego, zrealizowanego przez Polski Teatr Tańca w 2019 roku. To także tytuł albumu fotograficznego, wydanego przez Polski Teatr Tańca, który otrzymał wyróżnienie w 60. edycji ogólnopolskiego konkursu Najpiękniejsze Książki Roku 2019.

Konkurs organizowany jest przez Polskie Towarzystwo Wydawców Książek od lat 50 - tych ubiegłego wieku. Jego celem jest niezmiennie podnoszenie polskiego edytorstwa do poziomu światowego. Jury, zwane sądem konkursowym, dąży do wyselekcjonowania z rocznej produkcji wydawniczej książek wyróżniających się poziomem artystycznym oraz uhonorowania wydawców i grafików nagrodami. 

Album „Toporzeł” złożony jest z fotografii wykonanych na planie filmu pod tym samym tytułem w reżyserii Iwony Pasińskiej. Odbijają się w nich obrazy i motywy, które zainspirowały powstanie utworu - monumentalne rzeźby Stanisława Szukalskiego, panorama Gór Izerskich i surowa sceneria Kopalni Kwarcu „Stanisław”. W centrum czarno - białych fotografii odznaczają się postacie artystów - tancerzy Polskiego Teatru Tańca - Kacpra Bożka, Jerzego Kaźmierczaka, Zbigniewa Kocięby, Dominika Kupki, Pawła Malickiego, Michała Przybyły i Adriana Radwańskiego.

Przypomnijmy, że monografia jubileuszowa Polskiego Teatru Tańca „PTT 1973 - 2018” otrzymała nagrodę w 59. Konkursie Najpiękniejsze Książki Roku 2018. Nagrodę za  projekt graficzny i skład książki odebrał Ryszard Bienert. Nagrodę honorową otrzymał wydawca publikacji - Polski Teatr Tańca. Nagrodę honorową za fotografie do książki przyznano Andrzejowi Grabowskiemu. 

Zdobądź album „Toporzeł”!

fot. Andrzej Grabowski