13.05.2021
Sześć nagród dla filmu "Brzemię"
Brzemię

To szósta nagroda dla choreograficznego projektu filmowego pt. „Brzemię” w reżyserii Iwony Pasińskiej, wyprodukowanego w 2018 roku przez Polski Teatr Tańca. Film otrzymał właśnie wyróżnienie na międzynarodowym festiwalu ViDEOSKiN II w Nepalu. 

„Język stylistyczny „Brzemienia” nawiązuje do malarstwa Zofii Stryjeńskiej oraz do polskiej i huculskiej muzyki ludowej (w aranżacji i wykonaniu Kapeli Maliszów). Iwona Pasińska „uruchomiła” w tańcu jeden z obrazów artystki „Pory roku. Listopad – grudzień (Korowód I – z jeleniem)”. Zamiarem było jednak nie cytowanie, ale nawiązanie do ogólnej stylistyki malarki, jaskrawej kolorystyki jej dzieł oraz mitologii słowiańskiej. Poszczególne części „Pór roku” to przesuwające się obrazy – archetypowe momenty z życia wspólnoty, które mogą być również czytane, podobnie jak w wielu tradycjach ludowych, jako etapy jednostkowego życia. Kamera została celowo unieruchomiona, a kadry przypominają ludową wycinankę. Koncepcja płaskiej wycinanki wydaje się podkreślać fragmentaryczność ludzkiej pamięci i wyrywkowość tych zdarzeń, które stanowią cezury w życiu jednostki i społeczności. Z krzyczącą kolorystyką scen zbiorowych kontrastuje ascetyczne obrazowanie jednostkowego losu w partiach solowych. W „Brzemieniu” obie te historie splatają się ze sobą, a najważniejszą ideą filmowego korowodu wydaje się być napięcie pomiędzy tym, co zbiorowe (tradycja danej wspólnoty z jej ludyczną maską i rytuałem), a prawem jednostki do indywidualności. To jedno z możliwych odczytań tego tytułowego „brzemienia”. Muzyka jest tu więcej niż tłem, kluczowa dla obrazu ludowa „Ballada o sierotce” pełni funkcję dopowiadającą i interpretacyjną („Sła sirotka po wsi, napadli ją źli psi [...] pośród cały groma- dy nie było litości”) - tak pisała o filmie red. Barbara Kowalewska w artykule pt. „Kadrowanie tańca” na łamach dodatku do „Głosu Wielkopolskiego” pt. „Wielkopolska tańczy”, poświęconego Polskiemu Teatrowi Tańca. 

Festiwal „ViDEOSKiN II”  istnieje od dwóch lat. Prezentuje eksperymentalne filmy tańca, przesuwające granice formy lub treści - video art, nowe media, choreograficzne animacje, filmy dokumentalne i biograficzne.

Przypomnijmy, że od momentu premiery „Brzemię” zostało uhonorowane następującymi nagrodami: 

  • RIFF: R.E.D. INTERNATIONAL FILM FESTIVAL, 2019 Eina, Norwegia – II nagroda 
  • LA Dance Film Festival 2020, Los Angeles, USA - StandardVision Award
  • Fine Arts Film Festival 2020, Venice, USA - I nagroda dla najlepszego filmu muzyczno - performatywnego 
  • On Art - Poland 2020, Warszawa, Polska - I nagroda w kategorii "profesjonalny film krótkometrażowy"
  • Moving Body Festival, 2020, Varna, Bułgaria - nagroda motywacyjna

Więcej o filmie 

Link do filmu 

Link do dodatku "Wielkopolska tańczy"