29.05.2021
Pierwsze spektakle "na żywo" we własnej siedzibie Polskiego Teatru Tańca!
kurka1
trucizna
45

Polski Teatr Tańca zaprasza na pierwsze w swojej historii spektakle „na żywo” we własnej siedzibie przy ul. Stanisława Taczaka 8 w Poznaniu! 

Na Widzów czeka Duże Studio, częściowo zabytkowa, częściowo industrialna przestrzeń, niezwykły mariaż XIX - wiecznej i nowoczesnej architektury, klimatyczne foyer oraz zielony dziedziniec, nawiązujący do działających na Luisenstrasse (tak brzmiała nazwa ulicy im. Stanisława Taczaka w czasach zaborów) ogródków podwórzowych, pozwalający się spotkać na świeżym powietrzu.

Otwieramy się, prezentując spektakl Kurka Wodna albo urojenie" w reżyserii Igora Gorzkowskiego i choreografii Iwony Pasińskiej. Balansującą na granicy fabuły i Czystej Formy opowieść opartą na motywach dramatów Witkacego ”Kurka Wodna”, „Matka” , „Tumor Mózgowicz” i „Bellatrix”będzie można zobaczyć 29 maja o godz. 20.00 i 30 maja o godz. 19.00. 

Koło jest metaforą ludzkiego losu. Cykliczna powtarzalność zdarzeń determinuje losy jednostek i społeczeństw, stając się niemożliwą do przezwyciężenia pułapką. „Kurka wodna albo urojenie” jest próbą znalezienia ekwiwalentu dla tego doświadczenia egzystencjalnego w formie teatru tańca. 

Motywem przewodnim spektaklu stają się spełnienia i niespełnienia młodego artysty, który starając się wyzwolić od rozchwianych relacji osobistych i rodzinnych nie znajduje nic oprócz opresji i nudy, przerywanej krótkimi chwilami upojenia, i poczucia, że „wszystko to już raz było, tylko trochę inaczej”. 

Spektakl zatrzymuje się na granicy jawy i snu  - i nie wiadomo, czy każda z postaci, które spotyka Edgar, istnieje faktycznie czy jest jedynie fantazmatem wyobraźni.  Czerpie też z konwencji telewizyjnego reality show - nic, co się wydarza, nie jest do końca realne - nawet śmierć, która tej samej postaci może przytrafić się wielokrotnie.

Naturalną scenografią są przestrzenie nowej siedziby Polskiego Teatru Tańca przy ul. Taczaka 8 w Poznaniu.

W inscenizacji występuje wybitny aktor teatralny i filmowy Adam Ferency, który z Iwoną Pasińską spotkał się już wcześniej, podczas pracy nad projektem „Noce i dnie” w reżyserii Mikołaja Mikołajczyka, przygotowanym we współpracy z zespołem śpiewaczym „Wrzos” z Zakrzewa.

Więcej o spektaklu 

Bilety 29.09 SOLD OUT

Bilety 30.09 SOLD OUT

***

6 czerwca o godz. 18.00 i 7 czerwca o godz. 20.00 wracamy ze spektaklem „Trucizna” , który od momentu premiery 25 lutego 2020 roku poznańscy widzowie mieli okazję oglądać na żywo zaledwie dwukrotnie. Spektakl powstał we współpracy z Martą Ziółek, jedną z najciekawszych polskich choreografek, która w swoich pracach łączy taniec i ruch z praktykami życia codziennego, modą i popkulturą. W stworzonym w żywej współpracy z artystami Polskiego Teatru Tańca spektaklu choreomania - jak nazywano średniowieczne epidemie taneczne - stanie się impulsem do refleksji nad tańcem jako doświadczeniem mogącym ciało uzdrowić lub zatruć. Czerpiąc z różnych technik ruchowych - barokowych tańców dworskich, house’u, krumpu oraz voguingu, twórcy spektaklu stawiają pytania o przyjemność tańca i jego moc tworzenia wspólnoty. Pojawiają się nawiązania do „Climaxu” Gaspara Noé czy do rewjowych szaleństw, o których lider zespołu Prodigy, Keith Flint, śpiewał w piosence „Poison”.Temat epidemii, rozumianej nie tylko jako „taneczna zaraza” nabiera aktualnego wymiaru społecznego. Przypomnijmy, że „Trucizna” została nominowana do tytułu „najlepszy spektakl taneczny”  w podsumowaniu sezonu teatralnego 2019 / 2020 „Najlepszy, najlepsza, najlepsi”, przygotowanym przez miesięcznik „Teatr” - najstarsze pismo teatralne w Polsce. 

Więcej o spektaklu

Bilety:

6 czerwca godz. 18.00

7 czerwca godz. 20.00

***

11 i 12 czerwca o 20.00 zobaczymy „45” -  jubileuszowy spektakl Polskiego Teatru Tańca w choreografii Jacka Przybyłowicza, twórcy wywodzącego się z jednego z najlepszych zespołów tańca współczesnego w Izraelu - Kibbutz Contemporary Dance Company. Przybyłowicz wypracował charakterystyczny styl, łączący siłę i dynamikę współczesnego tańca izraelskiego, formalne piękno, przywodzące na myśl technikę klasyczną i nieograniczoną ruchową wyobraźnię, charakterystyczną dla różnych technik contemporary dance. Spektakle Przybyłowicza uderzają wizualnym bogactwem, które współtworzą pozy tancerzy, detale i drobne gesty, kostiumy zaprojektowane przez wizjonerów mody (w przypadku „45” przez Joannę Klimas) oraz finezyjnie wyreżyserowane światło (autorem jest Carsten Wank). Wyestetyzowaną stylizację scenicznego świata uzupełnia muzyka autorstwa Andrzeja Koniecznego i Kacpra Krupy. „45” jest spektaklem przepojonym refleksją filozoficzno - egzystencjalną - to nie tylko opowiedziana ruchem obecnych tancerzy PTT i językiem liczb 45 - letnia historia Polskiego Teatru Tańca, ale też nielinearna opowieść o przemijaniu i o artystach - tancerzach, adeptach ulotnej sztuki tańca, szukających balansu pomiędzy indywidualną ekspresją a rolą w teatralnej zbiorowości.

Więcej o spektaklu:

Bilety: 

11 czerwca - SOLD OUT

12 czerwca godz. 20.00

To będą wyjątkowe spotkania, pełne radości z powrotu do grania na żywo i w pięknym otoczeniu! 

Koniecznie bądźcie Państwo z nami!

Bilety można kupować w bezpośrednio w serwisie www.bilety24.pl, poprzez stronę internetową Polskiego Teatru Tańca (zakładkę KALENDARIUM) oraz przed spektaklem. 

***

Uwaga, uwaga!

Z okazji Dnia Dziecka, od 1 do 2 czerwca do północy z kodem: PTT20 bilety na spektakle "TRUCIZNA" i "45" można kupić 20% taniej!

***

Zasady bezpieczeństwa sanitarnego w Polskim Teatrze Tańca

fot. Andrzej Grabowski