27.06.2021
Gościnnie w ramach Malta Festival Poznań 2021
Monika Błaszczak i Mateo Dupleich Rozo

W ramach Malta Festival 2021, 27 czerwca o godz. 19.00 Monika Błaszczak i Luisa Mateo Dupleich Rozo zaprezentują duet taneczny inspirowany słynnym baletem „Święto Wiosny”. Duet przybierze formę celebracji natury poprzez ciało i ruch. Choreografowie zadają pytanie: czy z użyciem tańca i jego leczniczych właściwości możliwe jest tworzenie nowych rytuałów afirmujących naturę w świecie sparaliżowanym przez pandemię?  

Mateo i Monika są w tym samym wieku, co polski choreograf Wacław Niżyński, kiedy stworzył „Święto wiosny”, które zrewolucjonizowało sztukę tańca i muzyki w 1913 roku. Choreografowie pragną zrealizować spektakl inspirowany tym dziełem, w odpowiedzi na aktualne palące problemy naszych czasów: kryzys klimatyczny, żałobę związaną z pandemią, alienację, dystansowanie społeczne i problemy ze zdrowiem psychicznym w wyniku pandemii. 

Nasze ciała, które od ponad roku doświadczają znikomego kontaktu z innymi ludźmi, tęsknią za dotykiem, fizyczną obecnością i interakcją. W odpowiedzi na tę potrzebą, choreografowie zaprezentują spektakl, który pokaże cielesną i emocjonalną współpracę dwóch ciał, otwartych i wrażliwych na otaczające ich środowisko, w rezultacie umożliwiając widowni współodczuwanie i empatyczne zaspokojenie tęsknoty za dotykiem i poczuciem połączenia. 

Spektakl powstał dzięki wsparciu Fundacji Vox Artis Promocja Polskiej Sztuki Współczesnej i Designu oraz Funduszu Popierania Twórczości ZAIKS.

Kostiumy do spektaklu stworzy „l'enfant terrible" polskiej mody - Tomasz Armanda. 

Więcej o artystkach 

Czas trwania: 40 minut

Spektakl dla widzów 16+. Zawiera sceny pełnej nagości. 

Wstęp wolny. Obowiązuje pierwszeństwo wejścia - dostępnych jest ok. 60 miejsc. 

Zdjęcie: Olive Hardy